حشراتی با قابلیت فناوری رادارگریزی

حشراتی با قابلیت فناوری رادارگریزی

بدن برخی حیوانات دارای ساختارهای شفافی است که به خوبی شناخته شده است. به طور معمول چنین ساختارهایی در موجودات آبزی دیده می شود. اما باید گفت برخی موجودات مانند گونه های خاصی از پروانه ها و شاپرک ها نیز برای محافظت از خود در مقابل شکارچیان، بال های شفافی ایجاد می کنند و به سبب وجود بال های شفاف، تقریباً از دید شکارچیان در امان اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بتازگی یک گروه از پژوهشگران به سرپرستی "آزمایشگاه زیست شناسی دریایی"(Marine Biological Laboratory) برای درک چگونگی تشکیل این بال های شفاف یکی از اینگونه ها به نام "پروانه شیشه ای"(glasswing butterfly) را مورد بررسی قرار دادند تا به اسرار این فناوری رادارگریزی طبیعی پی ببرند.
دکتر "نیپام پاتل"(Nipam Patel) مدیر"آزمایشگاه زیست شناسی دریایی" اظهار داشت: من تصمیم گرفتم به بررسی تعدادی از گونه های پروانه و شاپرک که در مجموعه خود داشتم و تا حالا هیچ گاه با جزییات به آنها نگاه نکرده بودم، بپردازم و آنرا بعنوان چالشی برای دانشجویان در نظر بگیرم که ببینند چگونه بال های آنها تا این حد شفاف هستند. بدین سبب گروهی از دانشجویان برای تصویربرداری از بال ها از میکروسکوپ های مختلف استفاده کردند و دریافتند تقریباً هر روشی که فکر کنید که توسط آن می توان بال را شفاف کرد را این پروانه و شاپرک ها از قبل می دانند. این همان چیزی است که موجب شد ما با جزییات بیشتری به دنبال درک راز این شفافیت باشیم.


دائما ما انسان ها خودمان را نابغه می نامیم برای اینکه می دانیم که چگونه می توان یک پوشش ضد نور را روی شیشه قرار داد اما باید گفت چیزی که ما الان می دانیم را پروانه ها از ده ها میلیون سال پیش در بال های خود داشته اند.
نانوساختار هیدروکربنی مومی در لایه دوم و در قسمت بالای سطح بال قرار دارد و این نانوساختارها به بال ها خاصیت ضد انعکاسی می دهند. این لایه عمدتاً از چند آلکان با زنجیره بلند تشکیل شده است که این امر مشابه آنچه در سایر گونه های حشرات یافت می شود، است.
دانشمندان جهت بررسی بیشتر با کمک هگزان میزان انعکاس بال ها را قبل و پس از برداشتن لایه مومی بررسی کردند. سپس مقدار نور منعکس شده از بال را اندازه گیری کردند و نشان دادند که لایه فوقانی نقش مهمی در کاهش نورخیرگی دارد.
"آرون اف پومرانتز"(Aaron F. Pomerantz) محقق این مطالعه اظهار داشت: لایه موم در درجه اول بعنوان چیزی که از خشک شدن حشره جلوگیری می کند در نظر گرفته می شود اما در این مطالعه ما دریافتیم که از آنها برای داشتن این خاصیت ضد خیرگی استفاده شده است.
پژوهشگران قصد دارند در آینده به بررسی عمیق تر این مساله و درک چگونگی تکامل این ساختارهای شفاف بپردازند.1400/04/01
21:11:16
5.0 / 5
312
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است