استارشیپ بعدی امكان دارد مافوق صوت باشد

استارشیپ بعدی امكان دارد مافوق صوت باشد

با فناوری استارشیپ بعدی امکان دارد مافوق صوت باشد


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در یک اتفاق عجیب، "اسپیس ایکس" جدید ترین موشک "استارشیپ"(Starship) خود به نام "SN16" را از کارخانه بوکاچیکا در تگزاس مستقیماً به "باغ موشک" نزدیک آن، جایی که این شرکت نمونه های اولیه وسایل نقلیه مریخی خویش را بازنشسته می کند، منتقل کرده است که گمان آن می رفت که شاید این موشک کاربردی نیست اما "ایلان ماسک" در توییتر اعلام نمود که چنین نیست.
وی در توئیتر خود نوشت: ما امکان دارد از "SN16" در یک آزمایش پرواز مافوق صوت استفاده نماییم. این بدان معناست که موفقیت موشک "SN15" می تواند بزودی توسط نمونه های بعدی بیشتر شود و به سرعت های مافوق صوت مورد انتظار در هنگام انجام نخستین پرواز مداری "استارشیپ" برسد.
استارشیپ SN16 بعنوان نخستین وسیله نقلیه پشتیبان موشک SN15 ساخته شده است که دارای چندین بهبود قابل توجه است.
هنگامی که استارشیپ SN15 بعد از یک پرواز چشم گیر 10 کیلومتری در ماه مه بدون انفجار (برخلاف نمونه قبلی) فرود خویش را انجام داد، سوءظن هایی در مورد آنچه برای استارشیپ SN16 اتفاق خواهد افتاد، بوجود آمد.
منطقی به نظر می رسید که "اسپیس ایکس" بخواهد موفقیت SN15 را تکرار کند، بخصوص که چهار پرتاب قبلی "استارشیپ" موفق انجام نشده بود. نمونه جدید می توانست موفقیت نمونه اخیر را تکرار کند، اما به نظر می آید "اسپیس ایکس" برنامه های دیگری برای جدید ترین نمونه اولیه خود دارد.
این شرکت می خواهد نخستین پرواز مداری "استارشیپ" را اواخر سالجاری انجام دهد.
اگر استارشیپ SN16 یک پرواز مافوق صوت انجام دهد، زمینه را برای پروازهای مداری آینده فراهم می آورد. طبق سندی که "اسپیس ایکس" در کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده(FCC) ثبت کرده است، نخستین پرواز مداری موشک استارشیپ از بوکاچیکا در تگزاس و بدون سرنشین به هوا بلند می شود و بعد از رسیدن به مدار و پرواز بر فراز زمین در نزدیکی سواحل هاوایی فرود خواهد آمد.
این پرواز شامل یک مرحله تقویت کننده فوق سنگین است که می تواند نمونه اولیه استارشیپ را به خوبی به هوا بلند کند و بعد از آن تقریباً سه دقیقه بعد از بلند شدن از زمین از آن جدا شود. بعد از گذشت پنج دقیقه این تقویت کننده در خلیج مکزیک و تقریباً 20 مایلی ساحل فرود می آید.
بعد از آن استارشیپ تقریباً 90 دقیقه بعد از پرتاب و قرارگرفتن در مدار در هاوایی فرود خواهد آمد. البته هم اکنون نمی دانیم که SN16 برای این پرواز استفاده می شود یا در پرواز دیگری بکار گرفته خواهد شد. احتمالاً از آن برای آزمایش سیستم ها و رویه های معمول استفاده گردد و پرواز مداری را یک نمونه دیگر انجام دهد.
"ایلان ماسک" تابحال در مورد "استارشیپ" ادعاهای جسورانه ای داشته است، اما اگر پرواز مداری مافوق صوت صورت گیرد، این موشک می تواند نخستین سفینه قابل استفاده مجدد باشد که برای فرود روی مریخ طراحی شده است و یک پرواز مداری انجام می دهد.
منبع:

1400/03/28
20:43:51
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آزمایش , شركت , طراحی , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است