ماده تاریك چرخش نوار كهكشانی راه شیری را كند كرده است

ماده تاریك چرخش نوار كهكشانی راه شیری را كند كرده است

با فناوری: تعدادی از محققان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند ماده تاریک درحال کند کردن چرخش نوار کهکشان راه شیری است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، برمبنای یافته های مطالعه جدید پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن" و "دانشگاه آکسفورد"، چرخش نوار کهکشانی راه شیری که از میلیاردها خوشه ستاره ای تشکیل شده است، از زمان شکل گیری خود حدود یک چهارم کند شده است.
۳۰ سال است که اخترفیزیکدانان چنین کندی را پیش بینی می کنند اما این نخستین بار است که مقدار آن اندازه گیری شده است. بگفته پژوهشگران این مساله بینش جدیدی در مورد ماهیت ماده تاریک به آنها ارایه داده و دریافته اند ماده تاریک مانند وزنه تعادل درحال کند کردن چرخش است.
در این مطالعه که در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" انتشار یافته است، پژوهشگران مشاهدات تلسکوپ فضایی گایا از گروه بزرگی از ستارگان موسوم به "جریان هرکول" یا "Hercules stream" را که با نوار مذکور همخوانی دارند، تجزیه و تحلیل کردند.
این ستارگان از نظر گرانشی در دام نوار چرخشی گیر افتاده اند. مشابه همین پدیده در سیارک های تروجان مشتری و یونان نیز رخ می دهد که طی آن، اینها به دور نقاط لاگرانژ مشتری(جلو و عقب مشتری) می چرخند. اگر چرخش نوار کند شود، انتظار می رود که این ستارگان در کهکشان بیشتر حرکت کنند و دوره مداری خودرا با چرخش نوار مطابقت دهند.
پژوهشگران دریافتند که ستاره های موجود در این جریان دارای اثر انگشت شیمیایی هستند و عناصر سنگین تر بیشتری دارند که این ثابت می کند که آنها از مرکز کهکشانی جایی که ستاره ها و گاز تشکیل دهنده ستاره حدود ۱۰ برابر در مقایسه با کهکشان خارجی غنی از فلز است، فاصله گرفته اند.
با بهره گیری از این داده ها پژوهشگران گفتند این نوار که از میلیاردها ستاره و تریلیون ها جرم خورشیدی تشکیل شده است، از زمان تشکیل اولیه میزان چرخش خودرا حداقل ۲۴ درصد کاهش داده است.
بگفته پژوهشگران وزنه تعادلی که درحال کند کردن این چرخش است، باید ماده تاریک باشد. آنها گفتند تا حالا ما فقط بوسیله نقشه برداری از پتانسیل جاذبه کهکشان ها و کم کردن سهمی از مواد مرئی قادر به استنباط ماده تاریک بودیم. پژوهشگران افزودند: تحقیقات ما نوع جدیدی از روش اندازه گیری ماده تاریک را ارائه کرد.
ماده تاریک نامرئی است و ماهیت آن ناشناخته است اما وجود آن از نحوه رفتار کهکشان ها قابل استنباط است.
منبع:

1400/03/26
09:29:05
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است