رئیس كمیته علمی مقابله با كرونا خبرداد؛

تولید ۳۰ میلیون دوز واكسن كرونا تا اختتام آذر

تولید ۳۰ میلیون دوز واكسن كرونا تا اختتام آذر

رییس کمیته علمی مقابله با کرونا اظهار داشت: تا انتهای تیر ماه 11 میلیون دوز، تا مرداد ماه 21 میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر 30 میلیون دوز واکسن کرونا را به تولید می رسانیم.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی عضو پیوسته و رییس گروه آینده نگاری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی امروز در برنامه ای با مضمون «چالش کووید ۱۹ و برون رفت از آن به کمک واکسن تولید داخل در دولت ۱۴۰۰» که در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، تولید واکسن و چالشهای آنرا مورد بررسی قرار داد.
قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در این برنامه اظهار داشت: هم اکنون ۷ واکسن در فاز پیش بالینی هستند.
قانعی با تکیه بر این که باید چندین واکسن کرونا را در حوزه تولید قرار می دادیم، اضافه کرد: حمایت ها از این واکسن ها انجام شده و سه میلیون دوز واکسن تا آخر خرداد خواهیم داشت.
به گفته وی، این تولید واکسن کرونا می تواند مشکل عدم واردات واکسن را حل کند و راهی برای برون رفت از این مساله باشد.
وی اضافه کرد: تحقیقات نشان داده می توانیم دوزهای بعدی واکسن های وارداتی را با واکسن داخلی تزریق نماییم. بعنوان مثال واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک را می توانیم با واکسن های مشترک انستیتو پاستور و کوبا حل نماییم و این شدنی است تا از وضعیت همه گیری کرونا خارج شویم.
قانعی درباب تامین دوزهای واکسن داخلی در زمان بندی های مشخص اظهار داشت: تا انتهای تیر ماه ۱۱ میلیون دوز، تا مرداد ماه ۲۱ میلیون دوز و در انتهای آبان و آذر ۳۰ میلیون دوز واکسن را به تولید رسانده ایم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر این که باید ظرفیت واکسیناسیون را به روزی یک میلیون دوز برسانیم، اظهار داشت: تا در صورت تولید این واکسن های داخلی تزریق را عقب نیاندازیم.
قانعی تصریح کرد: در هر صورت تا انتهای آبان و آذر تزریق از تولید داخل انجام می گیرد اما باید این تولیدات داخل توسط دولت پیش خرید شود برای اینکه ممکنست سناریوی سه دوز واکسن را داشته باشیم.
وی با تکیه بر این که واکسیناسیون به شرط حمایت است، اظهار داشت: کلاً تولید واکسن در کشور باید از طرف دولت حمایت شود و پیش خریدهایی صورت بگیرد. در حقیقت باید به نحوی پذیرش ریسک تولید حل شود تا تولیدکننده بتواند واکسن خودرا به مرحله تولید برساند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر این که در صورتی می توانیم صادرات واکسن داشته باشیم که بتوانیم به اندازه یک سال ذخیره راهبردی از واکسن در انبارها داشته باشیم، اظهار داشت: در این صورت می توانیم به موضوع صادرات واکسن فکر نماییم.
وی اشاره کرد: کشور باید قابلیت خرید و تزریق را داشته باشد که این مساله نیز لازم است در برنامه بودجه امسال گنجانده شود و با خرید واکسن به فکر تامین واکسن و واکسیناسیون باشیم.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هنوز در کل دنیا نتوانسته اند واکسیناسیون را بصورت صددرصدی انجام دهند، اظهار داشت: هنوز هیچ کشوری به ۷۰ درصد واکسیناسیون هم نرسیده و در بعضی موارد می بینیم که با وجود واکسیناسیون ویروس های جدید کرونا در آن کشور دیده شده است.
وی افزود: بعنوان مثال در شیلی با وجود واکسینه شدن، موارد جدید کرونا گزارش شده است.
قانعی درباب وضعیت واکسیناسیون کشور اظهار داشت: تا حالا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واکسن دوز اول و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر دوز دوم را دریافت کرده اند؛ با این تفاسیر ۵ میلیون دوز در ایران به افراد و گروه های خاص تزریق شده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت ایران در حوزه واکسیناسیون کمتر از نیم درصد در تزریق دوز دوم است، اظهار داشت: نزدیک سه درصد در کل کشور واکسیناسیون انجام گرفته اما ما باید اقداماتی را برای برون رفت از این شرایط فعلی داشته باشیم تا به واکسیناسیون کلی برسیم.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه تا حالا ۲۰ کشور توانسته اند واکسیناسیون را انجام دهند، اظهار داشت: برای برون رفت از این شرایط فعلی چالش هایی وجود دارد که باید این چالش ها برطرف شوند.
قانعی اشاره کرد: ایجاد زیرساخت مدیریت و پایش واکسیناسیون نظارت بر پروژه های تولیدی، تعیین جمعیت هدف، تعیین واکسن مورد نیاز، تعیین محل های انبار و تحویل، تعیین ظرفیت حمل و نقل، مدیریت سایت های پسماند، ریسک سنجی، برنامه ریزی نیروی انسانی و بودجه بندی از اقدامات تامین واکسن در کشور به شمار می روند.
وی با اشاره به اینکه تامین کنندگان باید با مشارکت عمومی و خصوصی مورد حمایت قرار بگیرند، باید بتوانیم چالش های واکسن کووید را در کشور حل نماییم و زنجیره حرکت تامین تا تزریق را میسر نماییم.
قانعی با اشاره به اینکه تامین واکسن از سه طریق تولید داخل، تولید مشترک و واردات انجام می گیرد، اظهار داشت: تامین این واکسن ها نیاز به مدیریت اساسی دارد و در هر یک از این روش ها انبار، تحویل، تزریق، مشارکت بخش خصوصی و … باید برمبنای یک برنامه ریزی انجام بگیرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه باید امکانات بخش دفاعی کشور در سیستم های نظامی در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد، اظهار داشت: این مساله می تواند کمک کننده به زنجیره تامین تا تولید باشد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از کشورها، زیرساخت های تولید واکسن را داشتند، اظهار داشت: تولید ۱۱.۵۲ میلیارد دوز واکسن تا انتهای ۲۰۲۱ در زیرساخت های مهم جهان برنامه ریزی شده است.
قانعی با اشاره به اینکه ۷.۵۵۰ میلیارد دوز واکسن توسط کشورهای مختلف پیش خرید شده است، اظهار داشت: کانادا، اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا و استرالیا چندین برابر جمعیت خود واکسن کرونا را پیش خرید کرده اند.
چالش های پیش روی واردات واکسن کرونا تاکنون
وی ضمن اشاره به چالش های پیش روی واردات واکسن کرونا تا حالا اظهار داشت: نقل و انتقال ارز به علت تحریم های موجود و بدعهدی ها در تحویل واکسن در کل جهان از چالش های واردات واکسن به کشور بوده است برای اینکه ما این بدعهدی ها را از طرف هند دیدیم که واکسن بهارات را به علت عدم صدور مجوز از طرف دادستان این کشور به کشور ما وارد نکردند ممکنست این چالش مجدد تکرار شود.
وی افزود: برای واردات واکسن همیشه نقدهایی وجود داشته که به درستی مدیریت نشده و یا ایران توانایی خرید نداشته اما در حقیقت بدعهدی ها و عدم اختصاص ارز نیمایی برای واردات وجود داشته است.
قانعی با تکیه بر ضرورت حل این چالش ها اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز به این مساله تاکید دارند که در صورت رفع تحریم و یا پس از تحریم نباید یک لحظه هم غفلت کرد.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تکیه بر این که سیاست های سازمان غذا و دارو باید درباب تولید واکسن در بخش خصوصی حل و اختلافی که بین وزارت بهداشت و ریاست جمهوری وجود دارد نیز مرتفع شود.
وی اضافه کرد: علیرغم این بدعهدی ها و عدم وجود سیاست های درست در حوزه واکسن های وارداتی لازم است متکی به تولید داخل باشیم.
قانعی با اشاره به اینکه واکسن کووایران بعنوان یک واکسن ایرانی تزریق را به زودی بعنوان واکسیناسیون عمومی شروع می کند، و مجوز تزریق اضطراری را دریافت می کند، اظهار داشت: واکسن های ایرانی حالا در وضعیت خوبی هستند که با پشتیبانی از تولید داخل می توانیم چالش های تامین واکسن را برطرف نماییم.
آخرین وضعیت واکسن های ایرانی کرونا
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا درباب وضعیت واکسن های ایرانی اظهار داشت: واکسن یکی از شرکتها در فاز سه بالینی منتظر ستاندن مجوز مصرف اضطراری است. این واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده است.
وی اضافه کرد: مدل واکسن کونژوگه که مبتنی بر پروتئین نوترکیب است درحال درنوردیدن فاز سه بوده که با همکاری پاستور و موسسه ای در کوبا تولید شده است.
قانعی با اشاره به اینکه واکسن کووپارس موسسه سرم سازی رازی مبتنی بر پروتئین نوترکیب در فاز دو بالینی است اظهار داشت: یک شرکت دانش بنیان دیگر با همکاری استرالیا روی واکسن مبتنی بر پروتئین نوترکیب فعالیت می نمایند که در فاز دو بالینی است.
وی درباب واکسن فخرا اظهار داشت: این واکسن مجوز فاز دو بالینی را بتازگی ستاندن کرده است.
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا ضمن اشاره به واکسن دیگری که با همکاری دانشگاه بقیه الله و یک شرکت دیگر پیش می رود، اظهار داشت: این واکسن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است که پرونده آن در سازمان غذا دارو برای فاز یک درحال بررسی است.
وی درباب هفتمین مدل واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: همین طور دو شرکت مبتنی بر ویروس کشته شده تحقیقات خودرا به انتها رسانده اند که پرونده آنها حالا به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.
قانعی درباب یکی دیگر از واکسن های کرونا که ازطریق یک شرکت دانش بنیان درحال مطالعه است، اظهار داشت: این شرکت هنوز در مرحله کارآزمایی حیوانی است.
وی درباب واکسن مبتنی بر mRNA اظهار داشت: این واکسن درحال تحقیقات است که برمبنای آخرین اطلاعات، کارآزمایی حیوانی آن رو به پایان بوده و پیش بینی می شود تا آخر سال کارآزمایی بالینی را به پایان برساند.
چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در امتداد چگونگی پشتیبانی از تولید داخل و افزایش توان تولیدی واکسن ها اظهار داشت: اختصاص بودجه های دولتی و پذیرش ریسک بخش خصوصی، اعطای ضمانت خرید از طرف وزارت بهداشت و پیش خرید واکسن تولیدی در ابتدای سه فاز بالینی، شروع تولید فاز صنعتی و ذخیره واکسن در پروژه های مشابه پلت فرم های بین المللی همزمان با فاز یک بالینی و وجود حمایت دولتی در پذیرش ریسک می تواند از عواملی باشد که توان تولیدی را در حوزه واکسن افزایش دهد.
وی اضافه کرد: همین طور کنترل صادرات واکسن تولیدی با واکسینه شدن به میزان حداقل ۴۰ درصد جمعیت نیز می تواند از عوامل پشتیبانی از تولید داخل محسوب شود.
قانعی اظهار داشت: برای خارج شدن از این وضعیت و تولید واکسن در کشور باید دولت ها برای واکسن سازها بودجه ای اختصاص دهند تا واکسن سازها معطل تولید نباشند.
وی با تکیه بر ضرورت نقش دولت در رفع چالش های تولید واکسن اظهار داشت: وقتی به بخش خصوصی تولید ۲۰ میلیون دوز واکسن محول می شود باید ارز نیمایی برای تامین مواد اولیه را بگیرد اما این ارز نیمایی اختصاص پیدا نمی کند و در نتیجه قیمت واکسن بالا می رود.
قانعی افزود: در هر صورت دولت باید حمایت های کافی و لازم را در حوزه تولید واکسن داشته باشد و با پیش خرید و پذیرفتن ریسک تولید، فرآیند ورود واکسن های داخلی به بازار را تسهیل کند.
به گفته وی، در هر صورت باید ضمانت خرید و تولید صنعتی صورت گیرد، نباید ما صبر نماییم که واکسن فاز سه را طی نماید و بعد به تولید صنعتی برسیم بلکه یکی از راه های برون رفت از این وضعیت این است که در فاز دو بالینی اجازه تولید صنعتی را به تولیدکننده بدهیم.
قانعی با تکیه بر ضرورت تسریع امور رگولاتوری در کشور برای تولید و تامین واکسن کرونا اظهار داشت: در حوزه تولید واکسن رگولاتور خیلی مهمست.
ضرورت چاپ مقالات واکسن های ایرانی
وی با تکیه بر این که لازم است این واکسن سازهای داخلی نتایج تحقیقات خودرا به اشتراک گذارند، اظهار داشت: این ضعف جدی است که تا حالا چنین موردی نداشته ایم اما باید داده های کارآزمایی بالینی این واکسنها علاوه بر تحقیقاتشان در دسترس باشد که حالا این مساله برای واکسن برکت در حال انجام می باشد.

1400/03/21
20:13:44
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است