استفاده از زنبور بعنوان تست كرونا!

استفاده از زنبور بعنوان تست كرونا!

به گزارش با فناوری محققان یک استارتاپ هلندی به نام ˮInsectSenseˮ و محققان دانشگاه و پژوهشگاه واخِنینگِن(Wageningen) از روشی غیرمعمول برای تشخیص افراد مبتلا به کووید-19 استفاده کردند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این گروه از پژوهشگران زنبورها را آموزش دادند تا هنگامی که احساس می کنند فردی مبتلا به کووید-۱۹ است زبانشان را بیرون بیاورند.
کووید-۱۹ نیز مانند سایر بیماریها موجب ایجاد تغییرات متابولیکی در پیکر شخص بیمار می شود و بوی پیکر شخص را تغییر می دهد.
پژوهشگران این تحقیق که "BeeSense" نام دارد می گویند که می توانند در عرض چند دقیقه زنبورها را برای تشخیص بوی افراد مبتلا به ویروس سارس-کوو-۲ آموزش دهند.
زنبورها می تونند مواد شیمیایی را با دقت بالا تشخیص دهند بطور مثال آنها می توانند یک گل را از فاصله ی چندین کیلومتری بیابند.
زنبورها نیز می توانند مانند سگ ها بوها را تشخیص دهند اما تفاوت آنها با سگ این است که در عرض تنها چند دقیقه آموزش می بینند.
با بهره گیری از آب قند بعنوان پاداش زنبورها برای تشخیص سارس-کوو-۲ آموزش داده شدند. هر بار که آنها در معرض بوی نمونه های این بیماری قرار می گرفتند به آنها آب قند داده می شد و زنبورها برای دریافت پاداش زبانشان را بیرون می آوردند.
با چندین بار تکرار این عمل، زنبورها ارتباطی میان بوی بیماری و پاداش برقرار کردند و بطور غریزی هر بار که بوی کووید-۱۹ را احساس می کردند زبانشان را بیرون می آوردند. پژوهشگران می گویند زنبورهای آموزش دیده در عرض چندثانیه بیماری را تشخیص می دهند.
این تحقیقات بر روی بیش از ۱۵۰ زنبور انجام گرفت و نمونه های گونه ای راسو به نام مینک و همین طور انسان ها در این آزمایش استفاده شد. نتایج به دست آمده شامل تعداد خیلی کمی مثبت و منفی کاذب بود.
پژوهشگران حالا در حال کار بر روی دستگاهی هستند که بطور خودکار زنبورها را آموزش می دهد و نمونه ی اولیه آنرا نیز ساخته اند.
پژوهشگران می گویند این روش برای کشورهای کم درآمد مناسب خواهد بود.1400/02/17
13:11:29
5.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است