صاعقه ها توانایی تمیز كردن هوا را دارند!

صاعقه ها توانایی تمیز كردن هوا را دارند!

پژوهشگران بتازگی دریافتند که صاعقه بیش از آن چه تا حالا تصور می کردیم می تواند به پاک شدن جو زمین کمک نماید. این نتایج با بررسی داده های قدیمی متعلق به سال ۲۰۱۲ که تصور می شد نادرست هستند، به دست آمد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آلرت، برخی از خصوصیت های صاعقه در جهت پاکسازی جو برای ما روشن است مانند تولید هیدروکسید و اکسید نیتریک که سبب از بین رفتن گازهای گلخانه ای می شود اما این مطالعات نشان می دهد که موارد بیشتری هم وجود دارند.
به نظر می آید هم صاعقه و هم بارهای الکتریکی ضعیف و نامرئی اطراف آن می تواند سبب تولید هیدوروکسیل(OH) و هیدروپراکسیل(HO۲) شود که اکسیدان هایی هستند که می توانند آلودگی را به دام بیاندازند و گازهایی مثل متان و مونوکسید کربن درون جو را از بین ببرند.
ویلیام برون(William Brune)، هواشناس از دانشگاه ایالتی پن(Penn) می گوید: ما ابتدا این نشانه های هیدروکسیل و هیدروپراکسیل را دیدیم و از خود پرسیدیم که تجهیزات ما چه مشکلی دارند؟ سپس آنها را نویز در نظر گرفتیم و از داده ها حذف کردیم.
داده های جدید از آسمان و همینطور از زمین این حقیقت را نشان داده است که صاعقه میزان زیادی اکسیدان تولید می کند.
چندین شبیه سازی هم در آزمایشگاه صورت گرفت و به اثبات این مورد که صاعقه ها و بارهای الکتریکی نامرئی در هوا هر دو رادیکال های هیدروکسیل و هیدروپراکسیل ایجاد می کنند کمک کرد. باآنکه در شبیه سازی ها میزان کمی اکسید نیتریک و اُزن دیده شد که معمولا توسط صاعقه ها تولید می شوند.
هم اکنون هیدروکسیل و هیدروپراکسیلی که توسط صاعقه ها ساخته می شوند در مدلهای جوی در نظر گرفته نمی گردد و این مورد اهمیت زیادی دارد.
محققان می گویند، در این داده ها شک و شبهه های زیادی وجود دارد چونکه آنها از بخش کوچکی از جهان و در مدت زمان محدودی جمع آوری شده اند اما آنها تخمین می زنند که در حدود دو تا ۱۶ درصد اکسیداسیون جوی جهان ناشی از صاعقه ها باشد.
با گرم شدن زمین بر تعداد صاعقه ها و طوفان ها افزوده می شود که می تواند بر تعادل گازهای گلخانه ای اثر بگذارد.
حالا با دانستن این اطلاعات باید سایر مناطق را هم مورد بررسی قرار داد.1400/02/15
10:08:55
5.0 / 5
306
تگهای خبر: آزمایش , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است