تجزیه و تحلیل سریع تر نمونه خون با كمك هوش مصنوعی

تجزیه و تحلیل سریع تر نمونه خون با كمك هوش مصنوعی

به گزارش با فناوری محققان آلمانی یک روش جدید بوجود آورده اند که می تواند نمونه های خون را بدون اینکه آنها را به آزمایشگاه بفرستند، سریع تر و ارزان تر تجزیه و تحلیل کند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، دریافت نتایج آزمایش خون به حوصله زیادی نیاز دارد چون که اول و پیش از خوردن صبحانه باید به پزشک رجوع کنید و در صورت لزوم، مدتی صبر کنید. بعد از گرفتن نمونه خون، آنرا به آزمایشگاه می فرستند و شما باید حداقل تا روز بعد منتظر نتیجه باشید. اما همه این کارها می تواند بسیار سریع تر صورت گیرد چون که محققان مرکز فیزیک و پزشکی ماکس پلانک(MPZPM) و پزشکان بیمارستان دانشگاه فریدریش الکساندر حالا در پروژه تشخیص RAPID خود این امر را آسان تر کرده اند.
در صورت موفقیت کامل این پروژه، بزودی در مطب همه پزشکان خواهد بود و آنها می توانند نمونه های خون را به سرعت و با اطمینان و با استفاده از فرایندهای پشتیبانی شده از هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل کنند. با این کار دیگر نیازی به ارسال نمونه به آزمایشگاه ها نیست.
هنگامی که شما یک مشکل دارید، به دکتر می روید و بعد از گفتن مشکل خود تجزیه و تحلیل آغاز می شود. با این وجود در بیشتر موارد اندازه گیری دما و نوار قلب برای تشخیص دقیق کافی نیست. یک آزمایش خون دقیق اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. ازاین رو اگر نمونه خون هم از افراد گرفته شود می بایست در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که این کار هم زمان بر و هم گران است اما روش جدید که RAPID نام دارد نه تنها سریع تر بلکه ارزان تر و به همان اندازه قابل اعتماد است.
گفتنی است کلمه RAPID در اینجا به مفهوم "سریع" نیست، بلکه این کلمه مخفف عبارت "تجزیه و تحلیل در زمان حال فنوتیپ فیزیکی در جریان تغییر شکل" است. اساس این روش این است که در آن نمونه خون از راه کانال شفاف کوچک تر از قطر مو ارسال می شود. در این فرایند یک دوربین پرسرعت، نحوه تغییر شکل سلول ها را با سرعت دو هزار تا چهار هزار عکس در ثانیه ثبت می کند. سپس هوش مصنوعی در این تصاویر به جستجوی خصوصیت هایی می پردازد که نشانه برخی بیماری ها هستند و یک تشخیص پیشنهادی خاص را عرضه می دهد.
دانشمندان و پزشکان این مطالعه به سرپرستی دکتر "مارکتا کوبانکووا"(Markéta Kubánková) قصد دارند تا دو سال آینده روش RAPID را در عمل های بالینی مورد استفاده قرار دهند.1400/02/11
23:40:00
5.0 / 5
50
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است