درمان آلزایمر با مهار یك آنزیم

درمان آلزایمر با مهار یك آنزیم

با فناوری: پژوهشگران آلمانی و اسپانیایی در بررسی جدیدی تلاش کردند تا با مهار یک نوع آنزیم، روشی برای درمان آلزایمر عرضه کنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از کالیفرنیا نیوز تایمز، پژوهشگران "دانشگاه یوهانس گوتنبرگ"(JGU) آلمان و "موسسه زیست شناسی مولکولی بارسلونا"(IBMB) در بررسی مشترکی دریافته اند که چگونه یک پروتئین موسوم به "fetuin-B"، به آنزیم "meprin β" متصل می شود. آنها برای نشان دادن داده های خود، از یک مدل کامپیوتری استفاده کردند.
شاید نتایج این پژوهش، به ارائه داروهای جدیدی برای درمان بیماریهای جدی مانند آلزایمر و سرطان بیانجامند. Meprin β، پروتئین ها را از غشای سلول آزاد می کند و به کنترل عملکردهای مهم فیزیولوژیکی در بدن انسان می پردازد. در هر حال، تنظیم نامناسب این روند می تواند به بروز آلزایمر و سرطان منجر شود. Meprin β، با اتصال fetuin-B به این آنزیم تنظیم می شود؛ در نتیجه از آزاد شدن پروتئین های دیگر پیشگیری می کند.
پژوهشگران دانشگاه یوهانس گوتنبرگ هم meprin β و هم fetuin-B را در سلول های حشرات تولید کردند و سپس به آنها اجازه دادند تا در لوله آزمایش با یکدیگر واکنش نشان دهند. این گروه پژوهشی با بررسی سینتیک آنزیمی و تحلیل های بیوفیزیکی تشخیص دادند که این واکنش به ایجاد یک مجموعه فوق العاده پایدار با جرم مول مولکولی بالا منجر می شود.
پژوهشگران موسسه زیست شناسی مولکولی بارسلونا نیز توانستند با بهره گیری از بلورشناسی پرتو ایکس، این مجموعه را متبلور کنند و به تعیین ساختار سه بعدی آن بپردازند.
بعد از این مراحل، یک مدل کامپیوتری از این ساختار تولید شد. پروفسور "والتر استوکر"(Walter Stöcker)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: با کمک این مدل، ما حالا می توانیم ببینیم که fetuin-B و meprin β چگونه به یکدیگر متصل می شوند.
وی ادامه داد: این یک نقطه شروع عالی برای درک بهتر بیماری هایی مانند آلزایمر و ارائه داروهایی برای مقابله با آنها است.
نقش Meprin β در تشکیل پلاک های آمیلوئید بتا هم اکنون شناخته شده است. بعلاوه، افرد مبتلا به آلزایمر، fetuin-B کمی در خون خود دارند که می تواند به عدم تنظیم Meprin β منجر شود.
استوکر اظهار داشت: اگر بتوان دارویی تولید کرد که به آنزیم متصل شود و آنرا با روشی مشابه fetuin-B مهار کند، می توان روش جدیدی را برای درمان آلزایمر ارائه داد.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.1400/02/02
17:54:08
5.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است