پروتئین هایی كه می توانند درمان سرطان ریه باشند

پروتئین هایی كه می توانند درمان سرطان ریه باشند

به گزارش با فناوری پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که بعضی از پروتئین های خاص می توانند اهداف درمانی خوبی برای سرطان ریه باشند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، دانشمندان آمریکایی، پروتئین هایی را شناسایی کرده اند که به همراه جهش های ژنتیکی خاصی کار می کنند تا به گسترش سرطان ریه منجر شوند. این پروتئین ها می توانند اهداف درمانی خوبی برای این بیماری باشند.
این مورد کشف شده که جهش ژن "p53"، در بیشتر از نیمی از سرطان ها رخ می دهد اما حتی دهه ها بعد از این کشف، هدف قرار دادن موثر ژن با دارو، دشوار است. پژوهش های پیشین نشان داده اند که p53، مانند سرکوب کننده تومور عمل می کند و خود به خود به آغاز مرگ سلول سرطانی می پردازد اما این پژوهش جدید نشان داده است که p53 به واسطه جهش معروف به "GOF"، به آنکوژن تبدیل می شود و به تکثیر غیر قابل کنترل سلول ها و گسترش سرطان می انجامد.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که ژن جهش یافته p53، با پروتئین خاصی معروف به "PLK3" تقویت می شود که به رونویسی رمز ژنتیکی می پردازد و رشد سلول تومور را به واسطه فرایند معروف به "ترانس اکتیویسون"(Transactivation) تقویت می کند.
پژوهشگران با استفاده از یک مدل پیش بالینی سرطان ریه که به واسطه جهش GOF در ژن p53 بوجود آمده بود، دریافتند که PLK3، یک آمینواسید معروف به "serine 20" یا "S20" را فعال می کند.
پژوهشگران دریافتند که مهار PLK3 در سلول های جهش یافته p53، کاهش عملکرد S20 و همینطور کاهش ترانس اکتیویسون و تشکیل سلول های تومور را به دنبال دارد.
نتایج پژوهش، این احتمال را تقویت می کنند که p53 از PLK3 برای القای ظرفیت ترانس اکتیویسون خود و القای عملکرد سرطان زایی استفاده می نماید.
پژوهشگران قصد دارند ظرفیت مهارکننده های PLK3 را مورد بررسی قرار دهند تا آنها را در درمان سرطان ریه و سایر بیماری هایی که ناشی از همین جهش ژنتیکی هستند، به کار بگیرند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/31
19:22:51
5.0 / 5
419
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است