حراج عاج ماموت و فسیل حیوانات منقرض شده

حراج عاج ماموت و فسیل حیوانات منقرض شده

به گزارش با فناوری باآنکه نسل ماموت های پشمی هزاران سال است که منقرض شده اما بقایای آنها هنوز در سرتاسر جهان کشف می شود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک معدنچی در آلاسکا به یک عاج ماموت متعلق به ۳۰ هزار سال قبل برخورد کرد که رنگ طبیعی قهوه ای این دندان با رنگ آبی خیره کننده ای ترکیب شده بود.
این عاج خمیده ی ۸۲ اینچی(۲ متری) به علت جایگزینی نوعی ماده ی معدنی به نام وی ویانیت(vivianite) در فرایند فسیل شدن یک رنگ سبز-آبی منحصربفرد به خود گرفته است.
کرگ کیسیک(Craig Kissick) مدیر حراجی هریتج(Heritage Auction) در تگزاس، به دیلی میل اظهار داشت: یکی از نکات جالب در مورد این عاج این است که فرستنده نام آنرا "اقیانوس" گذاشته است که بسیار نادر و هیجان انگیز است.
"اقیانوس" تخمین زده می شود در حراجی امروز بیشتر از ۷۰ هزار دلار به فروش برسد. در این حراجی همینطور چندین فسیل باستانی دیگر همچون یک فسیل ۱۸ فوتی(۵.۴ متری) موساسور(mosasaurs) و فسیل دست نخورده ی ماهی خزنده (Ichthyosaur) به همراه زیباترین شهاب سنگ مریخی به فروش گذاشته می شود.
عاج این ماموت در سال ۲۰۱۷ کشف شد و باآنکه پرارزش بود اما رنگ آبی اش آنرا تبدیل به قطعه ای نفیس کرد.
این رنگ بندی ناشی از ایجاد وی ویانیت روی آن است که در ابتدا یک ماده ی معدنی شفاف است که در طول زمان با برخورد با هوا رنگ آبی به خود می گیرد. این ماده ی معدنی دارای آهن است که با برخورد با اکسیژن یک واکنش شیمیایی انجام می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بقایای آلی حیوانات که آهن کم و فسفات زیادی دارند در رسوبات نمناک که آهن زیاد و فسفات کمی دارند دفن می شوند.


"اقیانوس" حدودا یک عاج کامل با حداقل میزان ترمیم است و صیقل داده شده و طوری است که به نظر می آید گویی ۳۰ هزار سال در یخ محبوس نبوده است.
کیسیک می گوید: این یکی از قطعه های محبوب من در این حراجی است. من ۲۵ سال است که با چنین بقایایی سروکار دارم و این یکی از بهترین ها است. این عاج آبی شاید نادرترین قطعه ی حراجی روز جمعه باشد اما بزرگ ترین یا قدیمی ترین آنها نیست.بقایای یک فسیل موساسور ۸۰ میلیون ساله
بقایای یک فسیل موساسور ۸۰ میلیون ساله هم در حراجی خواهد بود که تخمین زده می شود بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار دلار به فروش برسد.
تعداد زیادی فسیل موساسور در کانزاس وجود دارد و این فسیل که در حراجی است وزنی بیشتر از ۳۰۰ پوند(۱۳۶ کیلوگرم) دارد و جای دندان موجود دیگری بر روی آن باقی مانده و دارای بافت های حفظ شده در روی استخوان های ستون فقرات تا دم می باشد.فسیل ماهی خزنده ی ۱۱ فوتی
فسیل بزرگ دیگری در این حراجی یک ماهی خزنده ی ۱۱ فوتی است(۳ متری) که یک موجود آبزی هم بوده و ۲۵۰ میلیون سال قبل در زمین زندگی می کرده است.
جمجمه ی این فسیل به صورت کامل کشف شد و دست و باله و دم آن هم حفظ شده است.
هنگامی که این فسیل کشف شد متخصصان متوجه توده ای سیاه در شکمش شدند که هنوز در فسیل آن قابل مشاهده می باشد. سنگی که این فسیل روی آن تشکیل شده دارای رنگی طلایی و آثاری از فسیل آمونیت ها با جزئیات بالاست که نشان داده است این فسیل متعلق به محیط دریایی و عصر ژوراسیک است.شهاب سنگ NWA ۱۹۵۰
بیشتر قطعات موجود در حراجی فسیل ها هستند اما قطعاتی از جهان های دیگر هم در میانشان وجود دارد.
شهاب سنگ NWA ۱۹۵۰ در سال ۲۰۰۱ در مراکش کشف شد مشخص شد که منشا آن مریخ است. این سنگ رنگ زرد متمایل به سبزی دارد و دارای نقاط سیاه رنگ است و کمی بیشتر از یک پوند(۴۰۰ گرم) وزن دارد.
تخمین زده می شود این شهاب سنگ که اصطلاحا "ژول ورن" نامیده می شود به قیمت ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار به فروش برسد.
این حراجی بر روی قطعات باستانی و هیجان انگیز زمین همچون تعدادی کریستال تمرکز دارد.. در این حراجی همینطور اسکلت ۲۴ هزار ساله ی یک خرس و بقایای یک کروکودیل ۱۰ فوتی(۳ متری) وجود دارد. در مجموع ۵۰ قطعه ی باستانی در این حراجی به فروش می رسد.


اسکلت ۲۴ هزار ساله خرسفسیل کروکودیل ۳ متری
منبع:

1399/12/30
15:00:43
0.0 / 5
1035
تگهای خبر: باتری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است