توالی یابی ۶۴ ژنوم انسانی برای شناخت بهتر تنوع ژنتیكی

توالی یابی ۶۴ ژنوم انسانی برای شناخت بهتر تنوع ژنتیكی

دانشمندان 64 ژنوم انسانی را از سراسر دنیا برای انعکاس بهتر تنوع ژنتیکی توالی یابی کردند تا اطلاعات بیشتری در مورد بیماریها و انواع گونه های انسانی به ما نشان دهند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، "پروژه ژنوم انسانی" در سال ۲۰۰۱ گونه های ما را مشخص کرد، اما این پروژه وصله ای از ژن های مختلف انسان بود که در حقیقت منعکس کننده ترکیب ژنتیکی کل بشریت نبود.
حالا ۲۰ سال قبل و علم یک جهش قابل توجه رو به جلو را تجربه کرده است. پژوهشگران مجموعه داده جدیدی از ۶۴ ژنوم کامل انسانی توالی یافته را رونمایی کرده اند که تنوع ژنتیکی را بهتر منعکس می کند.
تا به حال، دانشمندان بطور معمول تغییرات ژنتیکی کوچک را بررسی می کردند و این مطالعه جدید می تواند تفاوت های ساختاری گسترده تری را تشخیص دهد.
این مطالعه مرجع جدید، ۲۵ جمعیت مختلف انسانی را شامل می شود. با اهمیت تر از همه، از مطالب اصلی "پروژه ژنوم انسانی" وام نمی گیرد و در نتیجه اختلافات را برجسته می کند.
البته محدودیت هایی هم وجود دارد. پژوهشگران می گویند که تعیین توالی ژن در این مطالعه نیز هنوز طیف کاملی از تغییرات ساختار ژن را پوشش نمی دهد و شکاف هایی در پوشش آن دارد. پیشرفت های فناوری در ترکیب داده ها باید کمک کننده باشد، اما ممکنست مدت ها طول بکشد تا تصویر کاملی از تفاوت ها بین جمعیت انسانی به وجود بیاید.
در این صورت، این مجموعه از داده ها باید برای پزشکی و داروسازی بسیار مفید باشد. این مجموعه می تواند کمک نماید تا زمینه های ژنتیکی بیماریها و سایر شرایط سلامتی را بشناسیم و منجر به درک عمیق تری از مسائل بهداشتی شود که بطور نامتناسبی بر گروه های خاص تأثیر می گذارد.
این مجموعه همین طور به نوبه خود می تواند به درمان های موثرتری منجر شود که واقعاً برای کل جمعیت بشر و نه فقط برخی از آنها کارایی داشته باشند.1399/12/11
15:23:23
0.0 / 5
1185
تگهای خبر: پژوهش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است