پیام مخفی در چتر مریخ نورد استقامت كشف شد

پیام مخفی در چتر مریخ نورد استقامت كشف شد

ناسا یک پیام رمزنگاری شده در چتر فرود مریخ نورد ˮاستقامتˮ پنهان کرده بود که حالا توسط کاربران اینترنت رمزگشایی شده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، این کد در طرح رنگ قرمز و سفید چتری که مریخ نورد را به آرامی برای یک فرود مناسب به سمت سطح سیاره می آورد رمزنگاری شده بود.
به طور معمول این چتر توسط مردم عادی دیده نمی گردد اما چتر "استقامت" ستاره ی نخستین فیلم انتشار یافته از فرود بر مریخ بود که توسط دوربین های روی مریخ نورد ثبت شده است.
در ابتدا کاربران اینترنت متوجه عجیب بودن طرح قرمز و سفید روی چتر شدند باآنکه که این خطوط راه راه هستند اما به طرز غیرمعمولی سازمان دهی شده بودند. این مورد مردم را به فکر فرو برد که آیا توضیح منطقی برای آن وجود دارد یا خیر.


تنها چند ساعت پس از مشاهده آن، کاربران اینترنت علت را کشف کردند و فهمیدند این یک کد مخفی است که به آزمایشگاه پیشران جت ناسا مربوط می شود.
پس از انتشار عکس ها مشخص شد این خطوط احیانا نوعی کد باینری(دودویی) هستند که در آن قرمز عدد یک و سفید عدد صفر را نشان داده است. این کد می تواند اعداد یا حروف را به نمایش بگذارد همانطور که در کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرد.
هنگامی که این خطوط سفید و قرمز که در علم کامپیوتر بیت نامیده می شوند تفسیر شوند و تبدیل به ۱۰ رقم شده و با عدد ۶۴ جمع شوند می توانند نشانگر یک حرف در زبان انگلیسی باشند. برای مثال نخستین حرف ۰۰۰۰۰۰۰۱۰۰ یا عدد ۴ بود که در انگلیسی حرف D خواهد بود.
برخی از کاربران با تعبیر این خطوط بعنوان کدهای باینری (قرمز بعنوان یک و سفید بعنوان صفر) و در نظر گرفتن ۴ ردیف، این خطوط را رمزگشایی کرده و به عبارت زیر رسیده اند:
“Dare Mighty Things
۳۴°۱۱’۵۸” N 118°۱۰’۳۱” W”
آبلا پاف(Abela Paf) نخستین کسی بود که این کد را شکست و نتیجه کارش را در توییتر منتشر نمود او اظهار داشت که با کمک پدرش این کار را کرده است.


هنگامی که کد روی چتر شکسته شد جمله ی "جرات انجام کارهای بزرگ را داشته باش" به دست آمد. این یک جمله ی کلیدی آزمایشگاه پیشران جت ناسا هم هست که روی دیوار اتاقی که هدایت گرها در آن مأموریت را دنبال می کردند نوشته شده بود.
همچنین تعدادی عدد دیده شد که نشان دهنده ی افرادی است که در آزمایشگاه پیشران جت ناسا در کالیفرنیا کار می کنند.
ناسا پیش از این گفته بود که سرنخ هایی در این مأموریت پنهان است و یکی از مهندسان آن در طول پخش زنده هنگامی که در مورد چتر صحبت می کرد گفت رازهایی وجود دارند که منتظر کشف شدن هستند. همینطور شعار "جرات انجام کارهای بزرگ را داشته باش" در توییتر مریخ نورد بلافاصله پس از فرودش منتشر گردید.
اما علیرغم این سرنخ ها آدام استلتزنر(Adam Steltzner) از مهندسان اصلی مأموریت "استقامت" از سرعت عمل مردم در شکستن این کد شگفت زده شده است.









منبع:

1399/12/06
13:55:18
0.0 / 5
674
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است