با هوش مصنوعی؛

بینی الكترونیك افراد سرطانی را شناسایی می كند

بینی الكترونیك افراد سرطانی را شناسایی می كند

به گزارش با فناوری محققان دانشگاه ام آی تی موفق به طراحی یک بینی الکترونیک شده اند که از فناوری هوش مصنوعی به منظور تقلید از توانایی چشایی سگ و شناسایی افراد سرطانی بهره می گیرد.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، دانشمندان با الهام از حس بویایی باورنکردنی سگ ها، در حال تولید و عرضه انواع مختلفی از "بینی های الکترونیکی" هستند که برای شناسایی انواع سرطان، گازهای اعصاب یا حتی مواد منفجره قابل استفاده خواهند بود.
در تازه ترین اقدام از این دست، پژوهشگران درصدد طراحی بینی الکترونیکی برآمده اند که قادر به تقلید از توانایی سگ درجهت درک و تفسیر رایحه های مختلف است. تکمیل طراحی این بینی الکترونیک چندین سال به طول انجامیده است.
حسگرهای طراحی شده برای این بینی الکترونیک قادر به شناسایی مولکول های مختلف در هوا هستند و استفاده از هوش مصنوعی سبب شده دقت این بینی الکترونیک ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همینطور توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه های مختلف خواهد داشت.
برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان توسط این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیشتر از ۵۰ نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات استفاده شد. بینی مورد اشاره با تحلیل تفاوت های مولکولی و شباهت های وضعیت هوای اطراف این نمونه ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.
حسگرهای این بینی الکترونیک خیلی از محدودیت های سگ ها برای شناسایی مواد مختلف بر اساس استفاده از حس چشایی را ندارد و می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی متفاوت برای کمک به شناسایی مواد مختلف از راه آن استفاده نمود. دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات هم اکنون ۷۰ درصد است که می توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشیهای هوشمند هم افزود.


منبع:

1399/12/01
14:24:15
0.0 / 5
769
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است