چراغی كه آب دریا را آشامیدنی می كند!

چراغی كه آب دریا را آشامیدنی می كند!

یک نورگیر نمک زدا که توسط ˮهنری گلوگائوˮ طراحی شده است، یکی از نامزدهای نهایی جایزه ˮطراحی لکسوس 2021ˮ است که با انرژی پاک و بدون هیچ هزینه ای، آب دریا را قابل شرب می کند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک طراح به نام "هنری گلوگائو" یک نورگیر سقفی به شکل یک چراغ سقفی ساخته است که هم روشنایی را برای مناطق فقیرنشین و بی بهره از برق فراهم می آورد و هم می تواند آب شرب رایگان را برای ساکنان فراهم آورد.
این طرح، انرژی خورشید را در روز برای روشنایی خانه ها در شب ذخیره می کند و همین طور با تقطیر آب دریا می تواند آب شرب فراهم آورد.
این طرح موسوم به "نورگیر نمک زدای خورشیدی"(Solar Desalination Skylight) یکی از نامزدهای نهایی کسب جایزه "Lexus Design Award 2021" است که کاملاً منطبق با اصول طراحی و مهندسی برای آینده ای بهتر است.
این نورگیر از تلفیقی از انرژی رایگان و فراوان خورشید و آب دریا برای ارائه خدمات اساسی به محله های فقیرنشین استفاده می نماید و با انرژی پاک و بدون هزینه خورشید، هم روشنایی را به ارمغان می آورد و هم آب دریا را قابل شرب می کند.
این نورگیر نمک زدای خورشیدی با تبخیر آب دریا بوسیله انرژی خورشید کار می کند. آب دریا در طول روز بوسیله یک لوله به داخل این نورگیر کاسه ای شکل می رود و تابش خورشید این آب شور را تقطیر می کند و سپس می توان از یک شیر که در پایین نورگیر تعبیه شده است، برای استخراج آب شرب استفاده کنند.
این نورگیر سپس در شب، از نمک به جا مانده از پروسه تصفیه برای تولید بار الکتریکی و تامین روشنایی استفاده می نماید.
این طرح، ارزان، عملیاتی و کاربردی است که از منابع فراوان برای حل دو مشکل اساسی ساکنان محله های فقیرنشین استفاده می نماید.
این طرح یکی از شش نامزد نهایی کسب جایزه Lexus Design Award 2021 است. "گلوگائو" رقابت سختی برای کسب این جایزه دارد، چونکه سایر طراحی ها نیز مانند یک سیستم خنک کننده مترو مبتنی بر سفال که از منبع باد تولید شده توسط قطارها استفاده می نماید و بی نهایت بار قابل استفاده می باشد، قابل توجه هستند.1399/11/28
21:25:03
0.0 / 5
821
تگهای خبر: تولید , خدمات , طراحی , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است