آیا می توان متوجه فرسودگی انسان شد؟ علم می گوید بله

آیا می توان متوجه فرسودگی انسان شد؟ علم می گوید بله

دانشمندان مدعی هستند یک دستگاه پوشیدنی کوچک با ردیابی میزان کورتیزول عرق فرد می تواند فرسودگی روانی، جسمی و عاطفی وی را تشخیص دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برای همه ما پیش آمده است که در یک لحظه استرس زیادی را تجربه کرده باشیم و خیلی از ما در حقیقت به حدی رسیده ایم که فرسودگی(burnout) را تجربه کرده ایم. علت این امر تا حدی این است که تحت فشار، همیشه علائمی را نشان نمی دهیم که نشان میدهد از استرس شدید رنج می بریم و باید از اضطراب خود بکاهیم یا کمی استراحت نماییم.
به همین ترتیب، وضعیت ما بدون تغییر ادامه می یابد تا اینکه سرانجام کم می آوریم و گرفتار فروپاشی می شویم. اما اگر راهی برای اندازه گیری و نظارت بر میزان استرس وجود داشته باشد تا مطمئن شویم هیچ گاه از کنترل خارج نمی شویم، بسیار عالی خواهد بود.
فرسودگی یا فرسودگی شغلی واکنشی به فشار روانی طولانی مدت یا مزمن است و با سه بُعد اصلی خستگی، بدبینی(آشنایی کمتر با شغل) و احساس کاهش توانایی حرفه ای مشخص می شود.
فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را از لحاظ لغوی می توانیم تحلیل قوای روانی که گاهی با افسردگی هم راه است و از کوشش برای کمک به بیماران روانی یا افراد تحت فشار روانی ناشی می شود، تعریف کرد. فرسودگی شغلی نشانگان خستگی مفرط عاطفی به دنبال سال ها درگیری و تعهد نسبت به کار و مردم است. به عبارت دیگر فرسودگی شغلی خستگی فیزیکی، هیجانی و روانی به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت کار دشوار است. این نشانگان حالتی است که در آن قدرت و توانایی افراد کم و رغبت و تمایل آنها برای انجام کار و فعالیت کاهش می یابد.
مهندسان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) در سوئیس حالا یک سنسور پوشیدنی کوچک ساخته اند که می تواند بطور مداوم غلظت کورتیزول که نشانگر اصلی فشار روانی است را در عرق فرد اندازه گیری نماید.
"آدریان یونسکو" سرپرست این پروژه می گوید: کورتیزول می تواند به شکل ناگهانی ترشح شود. شما احساس خوبی دارید و ناگهان اتفاقی می افتد که شما را تحت فشار روانی قرار می دهد و بدن شما آغاز به تولید بیشتر این هورمون می کند.
کورتیزول بمنظور کمک به ما در پاسخگویی به موقعیت های استرس زا ترشح می شود و معمولاً طبق ریتم شبانه روزی در طول روز ترشح می شود.
"یونسکو" توضیح داد: اما در افرادی که از بیماریهای در رابطه با استرس رنج می برند، این ریتم شبانه روزی کاملاً مختل و کنار گذاشته می شود و اگر بدن بیش از اندازه یا مقدار ناکافی کورتیزول تولید نماید، می تواند به سلامت فرد لطمه برساند که بطور بالقوه منجر به چاقی، بروز بیماریهای قلبی و عروقی، افسردگی یا فرسودگی می شود.
دستگاه ابداعی مهندسان EPFL انقلابی است، برای اینکه هم اکنون هیچ روش دیگری برای نظارت مداوم بر غلظت کورتیزول در طول چرخه شبانه روزی وجود ندارد.
"یونسکو" می گوید: این مزیت اصلی و خاصیت ابتکاری دستگاه ماست. دانشمندان می توانند با بهره گیری از این دستگاه، داده های کمی و عینی را درباره برخی بیماریهای در رابطه با استرس جمع آوری کنند و همین طور می توانند این کار را به روشی غیرتهاجمی، دقیق و فوری انجام دهند.
جمع آوری این داده ها ممکنست به این معنا باشد که دانشمندان می توانند روش های جدیدتر و بهتری برای مقابله با استرس پیدا کنند.1399/11/19
23:47:23
0.0 / 5
445
تگهای خبر: ابداع , تولید , دستگاه , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است