واكنش ایلان ماسك به سقوط استارشیپ SN۹:

ما احمق بودیم!

ما احمق بودیم!

با فناوری: ایلان ماسک(Elon Musk) که به دنبال انفجار استارشیپ SN9 سکوت کرده بود بیشتر به این دلیل که گفته بود می خواهد مدتی از توییتر فاصله بگیرد، نظرش را در مورد شکست این عملیات به اشتراک گذاشت.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، در روز دوم فوریه، این موشک بزرگ نخستین آزمایش پرواز در ارتفاع بالا را به پایان رساند، اما نتوانست فرودی مناسب داشته باشد و به سکو وصل شود و با صدایی مهیب به زمین برخورد کرد.
هنگامی که در توییتر از ماسک پرسیده شد چرا فقط دو موتور را برای فرود به کار گرفتند بجای آن که از هر سه موتور استفاده کنند تا احتمال خطا را از بین ببرند پاسخ داد: ما خیلی احمق بودیم!
او اضافه کرد دفعه پس از روش "پول آپ"(Pull Up) استفاده خواهیم کرد.


بااینکه بر طبق گزارشات یکی از دو موتور رپتور قبل از بازگشت به زمین گرفتار مشکل شد و باردیگر روشن نشد و در نتیجه SN۹ سریع تر از میزانی که برای یک فرود امن لازم است حرکت می کرد.
ماسک در روز پرتاب موشک SN۹ اعلام نموده بود که برای مدتی می خواهد از توییتر فاصله بگیرد اما او که گاهی اوقات از این شبکه اجتماعی فاصله می گیرد، باردیگر بازگشت و سکوت خودرا شکست و در مورد اقدامات اشتباهی که منجر به شکست استارشیپ شد صحبت کرد.
فضاپیمایSN۹ در ساعت ۳: ۲۴ بعدازظهر روز سه شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۳: ۵۴ به وقت تهران) از مرکز بوکاچیکای(Boca Chica) اسپیس ایکس در تگزاس به پرواز درآمد، از روی خلیج مکزیک گذشت و پس از ۵ دقیقه به پهلو چرخید و همانطور که برنامه ریزی شده بود فرودش به سمت جنوب شرقی تگزاس در نزیکی مرز مکزیک را شروع کرد.
چرخش به پهلو که ماسک آنرا مانور "سقوط شکمی" می نامد برای تقلید از روشی که استارشیپ هنگام بازگشت به جو زمین استفاده می نماید طراحی شده بود. این فضاپیما با بخش شکمی وارد جو می شود تا سرعت فرود را هنگام نزدیک شدن به زمین کم کند. بااینکه که این موشک باید هنگام فرود گردشی انجام دهد تا بتواند بر سکویی که از آن بلند شده بنشیند، بنظر می رسد SN۹ نتوانست در زمان مناسب این کار را انجام دهد و بر روی سکوی فرود منفجر شد. این مشکل ناشی از روشن نشدن یکی از موتورهای رپتور بود که مانع از عمود شدن موشک قبل از فرود شد.


این حادثه حالا توجه اداره ی هوانوردی فدرال (FAA) را به خود جلب کرده و مقرر است بر روی تحقیقات علت سقوط موشک SN9 اسپیس ایکس (SpaceX) نظارت کند.
آژانس فدرال به دیلی میل در اطلاعیه ای اظهار داشت: اولویت اصلی اداره هوانوردی فدرال اطمینان از امن بودن حمل و نقل فضایی تجاری است حتی اگر یک ناهنجاری وجود داشته باشد. این سازمان بر روی تحقیقات مربوط به سقوط موشک اسپیس ایکس در بوکاچیکای تگزاس نظارت خواهدنمود. بااینکه این یک آزمایش بدون سرنشین بود تحقیقات بر روی علل این حادثه صورت خواهد گرفت تا فرصت های احتمالی برای ارتقای ایمنی و توسعه این برنامه به دست آید.
قبل از روز سه شنبه، ماسک این اداره را در توییتر برای لغو آزمایشش به سبب مشکلات ایمنی حاکی از سقوط قبلی مورد شماتت قرار داده بود. بااینکه بعدا مشخص شد ماسک برای پرتاب موشک SN۸ در ماه دسامبر درخواست مجوز کرده بود که توسط اداره فدرال رد شد اما ماسک بدون توجه به این مساله پرتاب را انجام داد.
عدم رعایت قوانین از دلایلی بود که آزمایش پرتاب SN۹ به تعویق افتاد.
منبع:

1399/11/18
21:24:21
0.0 / 5
919
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است