كروناویروس با فریب دادن سیستم ایمنی بدن، خودرا نجات می دهد

كروناویروس با فریب دادن سیستم ایمنی بدن، خودرا نجات می دهد

با فناوری: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که کروناویروس می تواند با حذف کردن قسمتی از توالی ژنتیکی خود، از واکنش های سیستم ایمنی بدن فرار کند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهش جدیدی که در "دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ" (UPMC) انجام شده است، نشان میدهد که کروناویروس بواسطه حذف قطعات کوچک از توالی ژنتیکی خود، از واکنش های ایمنی فرار می کند.
از آنجائیکه حذف این قطعات در قسمتی از توالی ژنتیکی رخ می دهد که برای شکل پروتئین خوشه ای رمزگذاری می کند، پادتن خنثی کننده پیشین نمی تواند ویروس را تحت کنترل درآورد.
"پاول دوپرکس" (Paul Duprex)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: شما نمی توانید چیزی را که وجود ندارد، ترمیم کنید. قسمتی از ویروس که پادتن آنرا می بیند، برای همیشه از بین رفته است.
پژوهشگران، این الگو را در چندین نمونه متفاوت کروناویروس مشاهده کرده اند. انواع گوناگون کروناویروس که برای اولین بار در انگلستان و آفریقای جنوبی شناسایی شده اند، این حذف را در توالی خود دارند.
این الگوی مقاوم در مقابل خنثی سازی، اولین بار در یک بیمار مبتلا به نقص ایمنی مشاهده شد که قبل از مرگ به مدت ۷۴ روز به کروناویروس آلوده بود. این بازی ویروس و سیستم ایمنی بدن، مدتی طولانی زمان می برد و فرصتی را برای شروع جهش های نگران کننده در ژن ویروس فراهم می آورد.
پژوهشگران به بررسی این مساله پرداختند که حذف موجود در توالی ویروس موجود در بدن یک بیمار، ممکنست قسمتی از یک روند بزرگتر باشد. آنها پایگاه داده های مربوط به توالی کروناویروس در سراسر جهان را مورد بررسی قرار دادند.
هنگامی که این پروژه شروع شد، پژوهشگران گمان می کردند که کروناویروس نسبتا پایدار باشد اما هر چه پایگاه داده را بیشتر مورد بررسی قرار دادند، حذفیات بیشتر و الگوی دیگری را مشاهده نمودند.
"کوین مک کارتی" (Kevin McCarthy)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تکامل در حال تکرار شدن بود. ما با بررسی این الگو توانستیم به پیش بینی بپردازیم.
رشته ویروس شناسایی شده در یک بیمار تحت بررسی، هنوز مستعد خنثی سازی با گروهی از پادتن های موجود در پلاسمای بهبود یافته است. این مساله نشان میدهد که فرار جهش یافته، همه چاره نیست و مهمست این مساله را هنگام طراحی ابزارهایی برای مقابله با کروناویروس متوجه شوید.
دوپرکس اظهار داشت: دنبال کردن ویروس به چند روش گوناگون، راه شکست دادن آنست. ترکیب پادتن های متفاوت و به کارگیری واکسن های گوناگون می تواند به این کار کمک نماید. بدین ترتیب اگر بحرانی پیش بیاید، می توانیم از نسخه های پشتیبان استفاده نمائیم.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/17
13:41:02
0.0 / 5
685
تگهای خبر: بازی , پژوهش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است