محققان نروژی:

طول انگشتان عادات غذایی افراد را نشان می دهد!

طول انگشتان عادات غذایی افراد را نشان می دهد!

به گزارش با فناوری محققان نروژی در یک مطالعه جدید مدعی شدند طول انگشتان دست یک شخص می تواند نشان دهنده ی غذایی باشد که سفارش می دهد؛ یک غذای مردانه مثل همبرگر و یا غذایی زنانه مثل سالاد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان تفاوت اندازه ی انگشت حلقه و انگشت اشاره و ارتباط آنها با انتخاب نوع غذا را بررسی کردند. نسبت کمتر انگشت دوم به چهارم(2D: 4D digit ratios) یعنی داشتن انگشت حلقه بلندتر از انگشت اشاره و به معنای قرار گرفتن در معرض میزان بیشتری از تستوسترون در رحم مادر و ازاین رو نشانی از مردانگی است.
در آزمایشات افرادی با نسبت کمتر انگشت دوم به چهارم، صرف نظر از جنسیتی که داشتند غذاهایی مردانه تر انتخاب می کردند. برخی افراد این نسبت را نامعتبر می دانند و آنرا نقد می کنند اما مطالعات از آن حکایت می کند که این نسبت با انتخاب غذاهایی که معمولا مردانه یا زنانه تلقی می شوند ارتباط دارد. این مطالعات نشان می دهد که افراد گرسنه با نسبت انگشتان مردانه غذاهای مردانه را انتخاب می کنند. البته این مورد فقط زمانی اتفاق می افتاد که افراد گرسنه بودند.
به صورت کلی این مطالعات نشان می دهد که ارتباط گسترده تری میان قرار گرفتن در معرض تستوسترون در دوران جنینی و عادات غذایی در بزرگسالی وجود دارد.
پروفسور توبیاس اوتربرینگ(Tobias Otterbring) از دانشگاه آگدر(Agder)، نروژ می گوید: این تحقیقات به ما کمک می نماید تا بفهمیم آیا قرار گرفتن در معرض هورمون های جنسی بر روی ترجیحات غذایی افراد تأثیر می گذارد یا خیر.
این مورد که گرسنگی بر انتخاب غذا در تحقیقات ما تأثیر داشت نشان داده است که گرسنگی عاملی تعدیل کننده در بین عوامل بیولوژیکی و انتخاب مصرف کننده است.
این مطالعه رابطه ی بین نسبت انگشتان(نشانگری زیستی در رابطه با قرار گرفتن در معرض تستوسترون قبل از تولد) و تمایل آنها به انتخاب مواد غذایی مردانه را بررسی کرد و این که آیا این ارتباط با سطح گرسنگی فرد تعدیل می شود یا خیر.
پروفسور اوتربرینگ می گوید: کم بودن نسبت انگشتان دو و چهار نشان دهنده ی قرار گرفتن در معرض تستوسترون قبل از تولد است و افرادی که نسبت بالاتری نشان می دهند کمتر در معرض این هورمون قرار گرفته اند.
امکان دارد طول انگشتان شما تفاوت زیادی داشته باشد اما همچنان نسبت انگشتان کم یا زیاد داشته باشید. سوال اینجاست که این اختلاف از کجا می آید امکان دارد یک نفر انگشت اشاره ی بلندتر و انگشت حلقه ی کوتاه تری داشته باشد و یا بالعکس.
جهت بررسی این مورد محققان ۲۱۶ نفر شرکت کننده چینی را که نیمی زن و نیمی مرد بودند و متوسط سن همگی ۲۷ سال بود مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان از میان غذاهایی که از پیش آماده شده بود چند غذا انتخاب کردند. زنانه یا مردانه بودن غذاها با اعداد ۱ تا ۷( ۱برای زنانه و ۷ برای مردانه) درجه بندی شد. این غذاها شامل میگو (زنانه) و شاه میگو (مردانه) بود. نوشابه رژیمی برای زنان و ساده برای مردان بود. سالاد سزار زنانه و همبرگر مردانه در نظر گرفته شد.
یک خصوصیت مشترک برای غذاهای مردانه حجم بیشتر، چرب تر بودن و ناسالم تر بودن آنها بود که نشان داده است مردان هنگام غذا خوردن ریسک پذیرترند.
نسبت انگشتان شرکت کنندگان و همینطور جنسیت آنها و میزان گرسنگی آنها پیش از انتخاب گزینه های غذایی به ثبت رسید. نتایج نشان داد که افراد با نسبت کم انگشتان یعنی مردانه تر گزینه های غذایی مردانه انتخاب می کنند. این ارتباط هم در مردان و هم در زنان وجود داشت و به عبارت دیگر نسبت انگشتان معیار موثرتری نسبت به جنسیت افراد برای پیشبینی غذای انتخابی آنها بود. با این وجود به نظر می رسید گرسنگی هم در این مورد اثرگذار باشد.
گرچه افراد با نسبت انگشتان مردانه هنگام گرسنگی غذاهای مردانه تری انتخاب می کنند اما در هنگام سیری این اتفاق نمی افتد. این یافته ها نشان دهنده ی تأثیر هورمون های پیش از تولد بر ترجیحات و عادات غذایی ما در بزرگسالی و همینطور تأثیر گرسنگی بر این عوامل بیولوژیکی است. این گروه همچنان متوجه شدند که گرسنگی بر روی انتخاب افراد با نسبت انگشتان زنانه تأثیر نمی گذارد.
یکی از اشکالات این تحقیقات آن بود که شرکت کنندگان میزان گرسنگی شان را خودشان گزارش می کردند که اعتبار کمی دارد.
پروفسور اوتربرینگ همینطور محدودیت های نسبت انگشتان را پذیرفت. او می گوید: این اندازه گیری ها واقعا بحث برانگیز است. مطالعاتی وجود دارد که ارتباط این نسبت را با میزان هورمون تستوسترون نشان داده است و برخی مطالعات ارتباطی پیدا نکردند. به این ترتیب، منطقی به نظر می آید که این ارتباط را با احتیاط تفسیر نماییم و روند این تحقیقات را دنبال نماییم.
منبع:

1399/11/09
12:27:04
0.0 / 5
771
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است