۲ سیارك عظیم الجثه در حال نزدیك شدن به زمین هستند

۲ سیارك عظیم الجثه در حال نزدیك شدن به زمین هستند

بر طبق داده های ناسا(NASA) دو سیارک عظیم چند روز دیگر از کنار زمین عبور خواهند کرد. اندازه این دو سنگ فضایی حدودا به اندازه ساختمان امپایر استیت(Empire State) و حدودا سه برابر هرم بزرگ جیزه(Giza) است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز ویک، برپایه داده های مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین ناسا(CNEOS) نخستین سیارک که ۲۰۲۰ PP نام دارد در تاریخ ۲۳ ژانویه(پس فردا) از کنار سیاره ما عبور خواهد نمود. این جرم آسمانی در ساعت ۶: ۲۶ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۴: ۵۶ به وقت تهران) در نزدیک ترین حالت به زمین قرار خواهد گرفت. در این لحظه این سیارک در فاصله ی ۴.۳ میلیون مایلی ما قرار خواهد داشت که ۱۸ برابر فاصله زمین با ماه است. قطر این سیارک ۱۲۱۳ فوت(۳۷۰ متر) تخمین زده شده است و با سرعتی نزدیک به ۱۸۷۰۰ مایل در ساعت از نزیکی زمین عبور خواهد نمود. این سیارک که در سال ۲۰۲۰ کشف شد هر ۳۸۱ روز یک دور کامل به دور خورشید می چرخد و برآورد می شود که رویارویی بعدی با زمین را در تاریخ دهم اوت ۲۰۲۱ داشته باشد.
دومین سیارک که ۲۰۱۰ JE۸۷ نام دارد تنها دو روز بعد یعنی در تاریخ ۲۵ ژانویه در ساعت ۱: ۱۷ پس از ظهر به وقت منتطقه زمانی شرقی(۲۱: ۴۷ به وقت تهران) از کنار زمین گذر خواهد نمود. طبق بررسی های مرکز مطالعات اجسام ناسا این سیارک ابعادی بزرگ تر دارد و قطر آن بیشتر از ۱۴۱۰ فوت(۴۳۰ متر) است. در طول سفر خود این سیارک به آرامی به سیاره ما نزدیک می شود و در کمترین مسافت با زمین در فاصله ی ۳.۷ میلیون مایل چیزی حدود ۱۵ برابر فاصله زمین و ماه قرار می گیرد.
علاوه بر این، JE۸۷ ۲۰۱۰ بسیار سریع تر از ۲۰۲۰ PP حرکت خواهد نمود و سرعت زیاد آن حدود ۳۳۴۰۰ مایل در ساعت خواهد بود که تقریباً ۴۵ برابر سریع تر از سرعت صوت است.
این سیارک ها در گروه اجرام نزدیک به زمین قرار می گیرند چونکه مسیر حرکت آنها به دور خورشید در فاصله ۳۰ میلیون مایلی مسیر حرکت زمین قرار دارد. بعضی از این اجرام که بیشتر آنها سیارک هستند می توانند "خطرناک" تلقی شوند اگر خصوصیت های خاصی را داشته باشند.
پل چادوس(Paul Chodas) مدیر مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین ناسا در بخش آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا می گوید: اگر یک سیارک در فاصله ای حدود ۴.۶ میلیون مایلی زمین چیزی حدود ۱۹ برابر فاصله ماه و زمین قرار گیرد و قطر آن بزرگ تر از ۱۴۰ متر باشد ما آنرا "خطرناک" در نظر می گیریم.
تابحال دانشمندان بیشتر از ۲۵ هزار سیارک شناسایی کرده اند که بیشتر از ۹۰ درصد آنها اندازه ای بزرگ تر از یک کیلومتر(۰.۶۲ مایل) دارند.1399/11/03
22:12:58
0.0 / 5
1056
تگهای خبر: آزمایش , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است