ناسا قسمتی از فرودگر اینسایت را در مریخ رها می كند

ناسا قسمتی از فرودگر اینسایت را در مریخ رها می كند

با فناوری: از آنجائیکه قسمتی از فرودگر مریخی ˮاینسایتˮ طبق برنامه ریزی ها قادر به انجام وظیفه خود در حفر سطح سیاره سرخ نیست، ناسا آنرا در این سیاره رها می کند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بعد از دستاوردهای فوق العاده کاوشگر حفاری مریخ نورد "اینسایت"(InSight) موسوم به "مول"(mole)، حالا ناسا مجبور به انتها دادن به ماموریت آن برای حفاری خاک مریخ شده است.
فرودگر "اینسایت" مجهز به یک کاوشگر ملقب به "مول" به مدلول موش کور است که قرار بود تا عمق 10 فوتی سطح مریخ را حفاری کند. با این وجود، ناسا اظهار داشت که تمایل غیرمنتظره خاک مریخ به سفت شدن به این معنا است که مته "مول" هیچ گاه نمی تواند عملکرد صحیح خودرا داشته باشد.
حالا این اختتام یک حماسه طولانی است که از سال 2019 شروع شده بود. این کاوشگر بعد از آزمایش و خطای فراوان و کمک گرفتن از بازوی رباتیک "اینسایت" تنها توانست به عمق چند سانتی متری سطح مریخ برسد. آخرین فعالیت آن نیز در روز شنبه 9 ژانویه انجام شد که ناسا آنرا یک تلاش قلمداد کرد.
با این وجود هنوز همه چیز از دست نرفته است، برای اینکه شکست برنامه "مول" به مهندسان کمک می نماید تا استراتژی های مختلفی را برای ماموریت های آینده در پیش بگیرند. علاوه بر این، حالا که بازوی رباتیک "اینسایت" قادر به کمک است، می تواند لرزه سنج را در حفره به وجود آمده دفن کند تا به ماموریت کمک نماید خوانش های دقیق تر و واضح تری از سطح شناسی مریخ داشته باشد.
ضمن اینکه رها کردن "مول" به این معنا نیست که ماموریت "اینسایت" تمام شده است، بلکه طول عمر مورد انتظار این ماموریت حداقل تا آخر سال 2022 تمدید شده است.
"اینسایت" وظیفه دارد تشخیص دهد که هسته مریخ مایع است یا جامد، داده های آب و هوای مریخ را بررسی کند و همین طور هنگامی که مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) روی سطح مریخ فرود بیاید، به تاسیس نخستین شبکه هواشناسی بشر در یک سیاره دیگر اقدام نماید.
منبع:

1399/10/27
13:24:51
0.0 / 5
904
تگهای خبر: آزمایش , ربات , سایت , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است