ستاره ای كه منبع اشعه ایكس است

ستاره ای كه منبع اشعه ایكس است

با فناوری: گروهی از ستاره شناسان باور دارند یک جرم آسمانی که در اثر برخورد دو کوتوله سفید به وجود آمده است، می تواند منبع جدیدی از اشعه ایکس باشد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، تلسکوپ "XMM-Newton X-ray"، یک رصدخانه فضایی است که "آژانس فضایی اروپا"(ESA) آنرا در دسامبر ۱۹۹۹ به فضا فرستاده است. این تلسکوپ، تصویری از یک نوع ستاره جدید را ثبت کرده که قبل از این تا حالا در اشعه ایکس دیده نشده است. این ستاره عجیب، بعد از برخورد و ادغام دو "کوتوله سفید"(White Dwarf) تشکیل شده است. کوتوله های سفید بعد از برخورد، بجای لطمه رساندن به یکدیگر، جرم جدیدی را ایجاد کرده اند که در پرتو اشعه ایکس می درخشد.
گروهی از ستاره شناسان، از تلسکوپ XMM-Newton X-ray استفاده کردند تا این جرم را که ابتدا در سال ۲۰۱۹ کشف شده بود، مورد بررسی قرار دهند. ستاره شناسان در آن زمان گزارش دادند که این ستاره، بیش از حد درخشان و بیش از حد بزرگ است که بتواند یک کوتوله سفید معمولی باشد. به نظر آنها، این جرم، نوع جدیدی از ستاره بشمار می رود که از ادغام دو کوتوله سفید نجات یافته است.
این گروه پژوهشی حالا بر طبق اطلاعات جدیدی باور دارند که آنچه در تصویر می بینیم، نوع جدیدی از منبع اشعه ایکس بشمار می رود که نیروی آن از ادغام دو کوتوله سفید تامین شده است.
منبع:

1399/10/23
23:20:42
0.0 / 5
1234
تگهای خبر: پژوهش , تلسكوپ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است