كشف جزئیاتی در مورد روند اسرارآمیز عفونی شدن ویروس ها

كشف جزئیاتی در مورد روند اسرارآمیز عفونی شدن ویروس ها

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، برای اولین بار توانستند جزئیاتی را در مورد عفونی شدن ویروس ها عرضه کنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران برای اولین بار، روشی را که ویروس هایی مانند "پولیوویروس"(poliovirus) و ویروس سرماخوردگی عادی به وسیله آن، کدهای ژنتیکی خودرا جمع آوری می کنند و امکان آلوده کردن سلول را به آنها می دهند، شناسایی نمودند.
این پژوهش که در "دانشگاه لیدز"(University of Leeds) و "دانشگاه یورک"(University of York) انجام شده است، احتمال ارائه داروها یا عوامل ضد ویروسی را فراهم می آورد که می توانند به متوقف کردن چنین عفونت هایی بپردازند.
هنگامی که یک سلول آلوده می شود، ویروس باید مواد ژنتیکی خودرا به سلول های دیگر منتقل کند. این یک پروسه پیچیده است که ایجاد آنچه را که با عنوان "ویریون ها"(virions) شناخته می شوند، در بر دارد. هر ویریون، یک پوسته پروتئینی است که رونوشت کاملی از کدهای ژنتیکی ویروس را شامل می شود. ویریون ها می توانند سلول های دیگر را نیز آلوده کنند و به بروز بیماری منجر شوند.
آنچه تا حالا به صورت یک راز باقی مانده، درک دقیق نحوه جمع آوری ویریون ها توسط ویروس می باشد.
پروفسور "پیتر استوکلی"(Peter Stockley)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش به خاطر نحوه تغییر دادن تفکر ما در مورد کنترل بعضی از بیماریهای ویروسی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردارست. اگر ما بتوانیم مکانیسم تشکیل ویریون را مختل نماییم، پس احتمال مختل کردن عفونت در مسیرهای آن نیز وجود خواهد داشت.
وی ادامه داد: بررسی های ما نشان می دهند خاصیت های مولکولی که روند تشکیل ویریون را کنترل می کنند، از نظر ژنتیکی حفظ می شوند؛ بدین معنا که بسادگی جهش نمی یابند، خطر تغییر ویروس را کم می کنند و داروهای جدید را بی اثر می کنند.
این پژوهش، بر یک ویروس گاوی موسوم به "Enterovirus-E" متمرکز است که به عفونت انسان منجر نمی گردد و جایگزینی برای پولیوویروس است.
پولیوویروس، ویروس خطرناکی است که بر انسان اثر می گذارد و به فلج اطفال منجر می شود و یکی از اهداف "سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، ریشه کن کردن این ویروس می باشد.
این پژوهش، جزئیاتی را در مورد نقش سیگنال های بسته بندی آران ای ارائه می دهد که نواحی کوتاهی از مولکول آران ای هستند که همراه با پروتئین های موجود در پوشش ویروس، تشکیل دقیق و کارآمد یک ویریون عفونی را تضمین می کنند.
پژوهشگران توانستند با ترکیب زیست شناسی مولکولی و ریاضی، نواحی احتمالی را در مولکول آران ای شناسایی کنند که می توانند عملکردی شبیه به سیگنال های بسته بندی داشته باشند. پژوهشگران با بهره گیری از سیگنال های الکترونیکی پیشرفته، این پروسه را به تصویر بکشند. این اولین باری است که انجام دادن چنین کاری با این نوع ویروس ممکن می شود.
درک دقیق نحوه شکل گیری این فرایند، صنعت داروسازی را قادر می سازد تا عوامل ضد ویروسی بوجود آورد که می توانند این فعل و انفعالات کلیدی را متوقف کنند و جلوی بیماری را بگیرند.
این پژوهش، در مجله "PLOS Pathogens" به چاپ رسید.1399/10/22
14:08:41
0.0 / 5
1109
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است