حریم شخصی شعاری تو خالی؛

پشت پرده اولتیماتوم واتساپ به كاربران

پشت پرده اولتیماتوم واتساپ به كاربران

با فناوری: واتساپ اخیرا به کاربران خود تا هشتم فوریه اولتیماتوم داده تا داده های خصوصی خودرا با فیسبوک به اشتراک گذارند، اما این اپلیکیشن مدتهاست به حریم شخصی کاربرانش احترام نمی گذارد.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، در صورت به روزرسانی واتساپ پیامی به نمایش درمی آید دال بر اینکه کاربران باید با به اشتراک گذاری اطلاعات خصوصی خود با فیسبوک موافقت کنند یا دیگر نخواهند توانست از این نرم افزار استفاده کنند.
واتس اپ از زمان خریداری شدن توسط فیسبوک، مشغول استفاده از اطلاعات خصوصی کاربران به شکلی گسترده و به اشتراک گذاری این داده ها با فیسبوک بوده است. ولی حالا این نقض حریم شخصی و دست اندازی به داده های خصوصی افراد ابعاد جدیدی پیدا کرده است.
واتس اپ هدف از به اشتراک گذاری داده های کاربران خود با فیسبوک را ارتقای خدمات تبلیغات این شبکه اجتماعی و نیز بهبود کیفیت محصولات خود اعلام نموده است. نکته جالب این است که قبلاً کاربران واتساپ حق داشتند در مورد اشتراک گذاری یا عدم اشتراک گذاری داده های خود با فیسبوک تصمیم بگیرند ولی حالا فیسبوک بعنوان مالک واتس اپ، دست به بدعتی جدید و بی سابقه در دنیای مجازی زده و تصریح کرده که استفاده از واتساپ تنها در صورتی ادامه می یابد که کاربران با ارسال اطلاعات خصوصی خود شامل شماره تماس، تصاویر نمایه، لیست مخاطبان و غیره به فیسبوک موافقت کنند.
واتس اپ هم اکنون دو میلیارد نفر کاربر دارد و از سال ۲۰۱۶ به شکل گسترده اطلاعات این کاربران را در اختیار فیسبوک که مالک آن است، قرار می دهد. واتساپ در آگوست سال ۲۰۱۶ سیاست حریم شخصی خودرا تغییر داد و اشتراک گذاری اطلاعات کاربران و متادیتای آنها را با فیسبوک شروع کرد. در آن زمان کاربران می توانستند در مورد انجام یا عدم انجام این کار تصمیم بگیرند. اما نکته جالب این است که پس از مدتی کوتاه، این توانایی از تنظیمات واتساپ حذف شد و اگر کاربری قبلاً گزینه به اشتراک گذاری اطلاعات با فیسبوک را انتخاب نموده بود و سپس از این کار پشیمان شده بود، دیگر نمی توانست تغییری در تصمیم خود ایجاد کنید.
بر اساس اعلام ویرد؛ از سال ۲۰۱۶ تابحال میلیون ها نفر به واتساپ پیوسته اند و هیچکدام از این افراد به سبب تغییر سیاست گذاری ها و تنظیمات واتساپ حق و امکان تصمیم گیری در مورد نحوه به اشتراک گذاری داده هایشان را با فیسبوک نداشته اند. بدین سبب آنچه که اخیرا توسط واتساپ اعلام شده از سال ۲۰۱۶ به این سو در عمل در حال انجام می باشد و رفتار فیسبوک در این مورد هم تغییر جدی نداشته است اما با این اقدام جدید کاربران واتساپ چاره ای جز تقدیم همه داده های خصوصی خود به فیسبوک ندارند.
در عین حال رمزگذاری داده های کاربران واتساپ کماکان ادامه می یابد و پس تبادل عکس و ویدئو و متن در واتساپ میان کاربران به صورت رمزگذاری شده تداوم دارد. واتساپ تصریح کرده که به جمع آوری داده های خصوصی افراد ادامه می دهد و این کار را در گذشته نیز انجام داده است. در عمل این بدان معناست که واتساپ اطلاعات زیادی را با فیسبوک به اشتراک می گذارد.
از جمله این اطلاعات می توان به شماره همراه، مدت زمان استفاده از واتساپ و ساعات خاص کاربرد آن توسط هر فرد، داده های مربوط به تعامل هر فرد با دیگران، خاصیت ها و مشخصات دستگاه های مورد استفاده افراد جهت استفاده از واتس اپ، آدرس آی پی هر فرد، سیستم عامل وی، اطلاعات مربوط به مرورگر، اطلاعات باتری، نسخه واتساپ مورد استفاده، شبکه همراه مورد استفاده، زبان و منطقه زمانی اشاره نمود.
اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی افراد، پرداخت های مالی، کوکی ها نیز با فیسبوک به اشتراک گذاشته می شود. بدین سبب بااینکه واتساپ در ظاهر فیلم ها و عکس ها و متون رد و بدل شده کاربران را رمزگذاری می کند، اما به همه داده های دیگر به صراحت دسترسی دارد.
از سوی دیگر رمزگشایی از عکس ها و فیلم ها و متون رد و بدل شده کاربران در محیط واتساپ کار سختی نیست و هک شدن حساب های کاربری خبرنگاران الجزیره، خبرنگاران مختلف در مراکش، مخالفان سیاسی در روآندا، سیاستمداران در اسپانیا، یک مبارز حامی دموکراسی در توگو و جمال خاشقچی در واتساپ با بهره گیری از بدافزار جاسوسی پگاسوس تولید شده توسط شرکت نان اس او رژیم صهیونیستی ثابت می کند این اپلیکیشن بر خلاف ادعاهایش چندان هم امن نیست.
لذا بنظر می رسد منطقی ترین کار کنار گذاشتن واتساپ و استفاده از برنامه های گپ ایمن و ترجیحاً بومی است.


منبع:

1399/10/20
22:38:22
0.0 / 5
1047
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است