چسبی كه با میدان مغناطیسی می چسبد!

چسبی كه با میدان مغناطیسی می چسبد!

با فناوری: یک چسب قدرتمند جدید، تنها در پنج دقیقه از میدان مغناطیسی برای اتصال استفاده می نماید و بزودی می تواند جایگزین چسب های اپوکسی شود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک چسب جدید ساخته شده است که به نظر می آید می خواهد همه چسب های دیگر را به حاشیه براند. امروزه خیلی از محصولات مانند بدنه های کامپوزیتی دوچرخه ها، کلاه های ایمنی و چوب های گلف با چسب های اپوکسی دو بخشی ساخته می شوند.
این چسب ها برای اتصال، به هوا، گرما یا نور نیاز دارند و به صورت سنتی بسیار گران و از نظر مصرف انرژی پر مصرف هستند. حالا دانشمندان دانشگاه فنی "نانیانگ" سنگاپور(NTU) روشی را برای چسباندن به نام "چسباندن مغناطیسی" بوجود آورده اند که به چیزی به جز میدان مغناطیسی نیاز ندارد.
این روش جدید دارای مزایا و کاربردهای بالقوه بسیاری است.
"تری استیل" استادیار این دانشگاه توضیح داد: پیشرفت کلیدی ما راهی برای بهبود چسب ها در عرض چند دقیقه قرار گرفتن در معرض یک میدان مغناطیسی است، در حالیکه از گرم شدن بیش از اندازه سطوح مورد استفاده جلوگیری می کند. این مهم می باشد، چونکه بعضی از سطوحی که می خواهیم چیزی به آن بچسبانیم مانند قطعات الکترونیکی انعطاف پذیر و پلاستیک های قابل تجزیه بسیار حساس به گرما هستند.
این چسب جدید حاوی نانو ذرات مغناطیسی خاصی است که هنگام استفاده از انرژی الکترومغناطیسی گرم می شوند و به صورت خودکار پیوند می خورند. این روش منجر به یک فرایند چسبیدن می شود که فقط پنج دقیقه طول می کشد.
دکتر "ریچا چادهاری" نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: چسبیدن این چسب مغناطیسی تازه توسعه یافته به جای چند ساعت فقط چند دقیقه طول می کشد و با این وجود می تواند سطوح را با پیوندهای با استقامت بالا ایمن سازد که می تواند در صنایع ورزشی، پزشکی، خودرویی و هوافضا مورد توجه زیادی قرار بگیرد. این فرایند کارآمد همینطور می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شود، چونکه فضا و انرژی مورد نیاز برای ساخت و استفاده از این چسب به صورت قابل توجهی کاسته می شود.
این فرایند همینطور از لحاظ مصرف انرژی بسیار کارآمدتر از روش های معمول است، چون که ۱۲۰ برابر کمتر انرژی مصرف می کند و همینطور بسیار سازگار است.
پروفسور "راجو وی. رامانوجان" از محققان این مطالعه می گوید: سرعت و درجه حرارت اعمال این چسب را می توان تنظیم کرد، ازاین رو تولیدکنندگان محصولات موجود می توانند روش های موجود تولید خویش را باردیگر طراحی نمایند یا بهبود بخشند.
منبع:

1399/10/06
22:57:05
5.0 / 5
1492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است