بیش از ۱۰۰ هزار دهانه در ماه وجود دارد

بیش از ۱۰۰ هزار دهانه در ماه وجود دارد

با فناوری: زمین و ماه در طول تاریخ 4.5 میلیارد ساله خود بارها مورد ضربه اجرام مختلف قرار گرفته اند. هنگامی که چیزی به ماه برخورد می کند، اثر به جا مانده از آن برخورد به مرور زمان منجمد می شود. از جانب دیگر زمین، اهمیت چندان زیادی به این دهانه های برخوردی نمی دهد و به زندگی خود ادامه می دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بنا بر این تعداد زیادی دهانه در ماه در مقایسه با زمین وجود دارد. علاوه بر این، شکل گیری و تکامل آنها نشان دهنده تاریخ ساختار درونی منظومه شمسی است.
بازرسی بصری تصاویر و داده های مدل رقومی ارتفاع (Digital elevation model‎) یا DEM توسط متخصصان یا تشخیص خودکار، دهانه های قمری زیادی را تشخیص داده است و در نتیجه در ماه پایگاه های داده دهانه بسیاری به وجود آمده است. با این وجود، فردیت شناسایی دستی و محدودیت های تشخیص خودکار انواع مختلف داده ها منجر به اختلاف نظر قابل توجهی در نشان دادن تعداد دهانه ها در میان پایگاه های داده موجود شده است.
اطلاعات اخیری که توسط دانشمندان چینی انتشار یافته است، نشان میدهد بیش از ۱۰۰ هزار دهانه در ماه وجود دارد. بتازگی دانشمندان از هوش مصنوعی برای آموزش شبکه عصبی عمیق استفاده کردند. این شبکه با بررسی اطلاعات مربوط به مدارگردهای ماه "چانگ ای ۱" و "چانگ ای ۲" چین خبر از وجود ۱۰۹ هزار و ۹۵۶ دهانه جدید داد.
"چن یانگ"(Chen Yang) نویسنده مطالعه از دانشکده علوم زمین "دانشگاه جیلین" و آزمایشگاه اصلی اکتشافات فضای عمیق و قمری در آکادمی علوم چین اظهار داشت: دهانه های برخوردی بارزترین خاصیت های سطح ماه هستند. ردیابی این دهانه ها در ماه با ردیابی آنها در سطح زمین بسیار متفاوت می باشد. ردیابی تاریخ زمین برای شناسایی تعداد برخورد سیارک ها و دنباله دارها در طول ۴ میلیارد سال قبل بسیار دشوار است. زمین و ماه در طول زمان توسط جمعیت تأثیرگذار یکسانی مورد برخورد قرار گرفته اند اما دهانه های بزرگ ماه طی میلیاردها سال تخریب محدودی داشته اند.
بدین سبب دهانه های برخورد قمری می توانند سیر تکاملی زمین را ردیابی کنند. با وجود این، هیچ آب، جو و فعالیت صفحه تکتونیکی روی دهانه ماه وجود ندارد. همین طور می توان سن یک دهانه بزرگ را با شمارش تعداد دهانه کوچک در داخل آن تعیین کرد.
"محمد علی-دیب"(Mohamad Ali-Dib) از موسسه تحقیقات سیارات فراخورشیدی دانشگاه مونترال اظهار داشت: این مطالعه نخستین تحقیق برای نشان دادن استفاده از یادگیری ماشینی برای شناسایی تعداد دهانه های ماه نیست چونکه در سال ۲۰۱۸ نیز یک گروه از پژوهشگران دانشگاه تورنتو اسکاربورو از داده های یک ارتفاع سنج لیزری برای تشخیص دهانه ها استفاده کردند. آنها حدود شش هزار دهانه که تا آن زمان در ماه شناسایی نشده بود را کشف کردند. از فناوری یادگیری ماشین می توان برای تشخیص دهانه های ماه استفاده نمود. دهانه ها دریچه ای به تاریخ پویای منظومه شمسی است.
منبع:

1399/10/05
01:03:29
5.0 / 5
1238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است