مقارنه مشتری و زحل فردا بعد از ۸۰۰ سال رخ می دهد

مقارنه مشتری و زحل فردا بعد از ۸۰۰ سال رخ می دهد

به گزارش با فناوری درست بعد از غروب آفتاب در شامگاه ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۰(اول دی ۱۳۹۹)، سیاره های مشتری و زحل در آسمان شب برای نخستین بار بعد از ۸۰۰ سال، نزدیک تر از همیشه به یکدیگر ظاهر می شوند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، فردا شب سیاره های مشتری و زحل در پدیده ای که آخرین بار در حدود ۸۰۰ سال قبل رخ داده است، از دید ناظران زمینی در فاصله بسیار نزدیک به یکدیگر قرار خواهند گرفت و در واقع یک مقارنه سیاره ای شکل خواهد گرفت.
"پاتریک هارتیگان" ستاره شناس دانشگاه "رایس" می گوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و حدودا هر ۲۰ سال یک مرتبه اتفاق می افتد، اما این مقارنه به سبب بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چون که این پدیده بار قبل در تاریخ ۴ مارس سال ۱۲۲۶ میلادی رخ داده است.
مشتری و زحل از شروع تابستان در آسمان زمین شروع به نزدیک شدن به یکدیگر کرده اند و بین ۱۶ تا ۲۵ دسامبر(۲۶ آذر تا ۵ دی) فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین دیده خواهد شد. البته نه اینکه این دو سیاره واقعا به این میزان به هم نزدیک شوند، بلکه از دید ما ناظران زمینی این گونه به نظر می رسند.
باآنکه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.
در شامگاه ۲۱ دسامبر نزدیکترین فاصله میان زحل و مشتری رقم خواهد خورد و آنها مانند یک جفت به نظر می رسند که فقط یک پنجم قطر ماه کامل از هم فاصله دارند.
مقارنه بعدی مشتری و زحل در آسمان شب تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۸۰ خواهد بود و بعد از آن، این مقارنه تا حدود سال ۲۴۰۰ رخ نخواهد داد.
منبع:

1399/10/01
18:14:06
5.0 / 5
1084
تگهای خبر: دانشگاه , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است