چرا پانداها عاشق غلتیدن در مدفوع اسب هستند!؟

چرا پانداها عاشق غلتیدن در مدفوع اسب هستند!؟

دانشمندان بعد از یک سال تحقیق سرانجام به جواب این پرسش که چرا پانداها عاشق غلتیدن در مدفوع اسب هستند، رسیدند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اگر بخواهیم یک لیست از حیواناتی که دوست داریم آنها را در آغوش بگیریم، تهیه نماییم، مطمئناً پانداها در میان یکی از حیوانات صدر این لیست قرار خواهند داشت. با این وجود، پیش از اینکه بخواهید این کار را انجام دهید ممکنست با دانستن یکی از عادات پانداها در انتخاب خود تجدید نظر کنید، چونکه یکی از بزرگترین عادت های پانداها این است که آنها عاشق مالیدن مدفوع اسب به گردن و صورت خود و غلتیدن در آن هستند.
پژوهشگران موسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین جویای دلیل این رفتار عجیب شدند و بعد از یک سال تحقیق و بررسی در نهایت به آن رسیدند.
زمستان سال ۲۰۰۷ بود که دانشمندان در چین برای نخستین بار این رفتار عجیب را در پانداها مشاهده نمودند. در این واقعه، یک پاندای غول پیکر وحشی خودرا به مدفوع اسب آغشته می کرد تا حدی که تقریباً از بدنش چکه می کرد. پژوهشگران بعد از آن بارها و بارها مواردی از همین رفتار را در پانداها مشاهده نمودند.
هیچ کس نمی دانست که چرا پانداهای وحشی جذب مدفوع اسب می شوند و این بدان معنا بود که به مطالعه و بررسی نیاز است. پژوهشگران بمنظور درک این رفتار، ۳۸ نمونه از پانداهای دارای این عادت را که از ژوئن ۲۰۱۶ تا ژوئیه ۲۰۱۷ توسط دوربین های مادون قرمز فیلمبرداری شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
نخستین سرنخ، این واقعیت بود که پانداها ترجیح می دهند در مدفوع اسب که کمتر از ۱۰ روز از تولید آن گذشته، بغلتند، چونکه حاوی ترکیبات طبیعی بنام "بتا-کاریوفیلین"(BCP) و "بتا-کاریوفیلین اکسید"(BCPO) است که در مدفوع های قدیمی تر کمتر یافت می شود. هنگامی که پژوهشگران این ترکیب را به خوراک پانداها در باغ وحش پکن اضافه کردند، دریافتند که پانداها آنرا از نزدیک بررسی می کنند و بعضی از آنها آنرا به بدن خود می مالند.
سرنخ دوم توضیح بیشتری دربرداشت: پانداها تمایل داشتند در آب سردتر دارای دمای بین منفی ۵ درجه سانتیگراد تا ۱۵ درجه سانتیگراد، در مدفوع اسب بغلتند که نشان میدهد پانداها این کار را برای محافظت در مقابل سرما نیز انجام می دهند.
دانشمندان برای ادامه تحقیقات خود، آزمایشاتی را بر روی موش ها انجام دادند، چونکه انجام تحقیقات روی پانداهای غول پیکر محدودیت هایی دارد. دیده شد که پوشاندن موش ها با محلول رقیق شده "BCP-BCPO" تحمل سرما را در آنها می افزاید. علاوه بر این، در صورتیکه پژوهشگران به دنبال توضیحات مولکولی در مورد اثرات این ترکیب بودند، دریافتند که این محلول با کانال تنظیم حرارت بدن موسوم به "TRPM۸" فعل و انفعال به وجود می آورد.
حفظ دمای بدن در پاندا به سبب رژیم غذایی کم چرب آنها بسیار چالش برانگیز است. بدین سبب جای تعجب نیست که حفظ بقا، دلیل این رفتار آنان است.
با این وجود، هنوز مشخص نیست که پانداها چگونه اثرات گرم کننده مدفوع اسب را کشف کرده اند.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است.1399/09/20
15:51:59
5.0 / 5
914
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است