كدام روش ها در كاهش انتشار كووید-۱۹ موثرتر هستند؟

كدام روش ها در كاهش انتشار كووید-۱۹ موثرتر هستند؟

در یك مطالعه جدید دانشمندان ˮدانشگاه سایمون فریزرˮ(SFU) كانادا مدلی برای آزمایش اثربخشی اقداماتی مانند رعایت فاصله فیزیكی، ماسك و حباب اجتماعی در وضعیت مختلف ایجاد كردند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، پژوهشگران دریافتند که فاصله فیزیکی از نظر جهانی موثر بوده است در صورتیکه حباب اجتماعی و زدن ماسک بیشتر به موقعیت وابسته بوده است. حباب اجتماعی به گروه کوچکی از افراد یک خانواده که تنها با یکدیگر معاشرت می کنند و با دیگر خانوارها ملاقات نمی کنند، اطلاق می شود.
این مطالعه توسط "پال توپر"(Paul Tupper) و "کارولین کولین"(Caroline Colijn) که از استادان دانشگاه سایمون فریزر هستند، انجام شده است. در این مدل، دانشمندان مفهومی بنام "رویداد آر" (event R) را معرفی کردند که طی آن تعداد افرادی که پیش بینی می شود طی یک رویداد از فردی آلوده به کووید-۱۹ آلوده شوند را اعلام می کند.
دانشمندان عواملی مانند شدت انتقال، مدت قرار گرفتن در معرض بیماری، نزدیکی افراد به یکدیگر و درجه شلوغی محیط را بررسی کردند و سپس روش هایی را که برای جلوگیری از انتقال در وضعیت مختلف، موثرترین هستند را مورد بررسی قرار دادند.
در این مدل، دانشمندان داده های گزارش شده از شیوع ویروس کرونا در رویدادهای مختلف مانند مهمانی ها، کافی شاپ ها، کلوپ های شبانه، حمل و نقل عمومی و رستوران ها را وارد و سپس بررسی کردند.
رویدادها بعنوان اشباع(احتمال انتقال زیاد) یا خطی (احتمال انتقال کم) طبقه بندی شدند. مکانهایی که احتمال انتقال در آنها زیاد بود شامل بارها، کلوپ های شبانه و محل های شلوغ کاری است در صورتیکه مکان هایی با احتمال انتقال کم شامل حمل و نقل عمومی در صورت زدن ماسک، رعایت فاصله در رستوران ها و کارهای خارج از منزل است.
آنها خاطرنشان کردند زدن ماسک و رعایت فاصله فیزیکی ممکنست در مکان های شلوغ مانند مهمانی ها، گروه های کر، آشپزخانه های رستوران، دفاتر شلوغ، کلوپ های شبانه و بارها موثر نباشند، برای اینکه حتی اگر زدن ماسک میزان انتقال را به نصف کاهش دهند، ممکنست تأثیر زیادی بر روی احتمال انتقال (و همین طور تعداد مبتلایان) نداشته باشند.1399/09/02
20:33:40
5.0 / 5
1386
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است