كند كردن روند پیری سلول با كمك اكسیدكننده ها!

كند كردن روند پیری سلول با كمك اكسیدكننده ها!

محققان ˮدانشگاه فناوری چالمرزˮ سوئد در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند اكسیدكننده ها می توانند روند پیری سلول را كند كنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اکسید کننده ها(Oxidants) همانند گونه های اکسیژن واکنش پذیر، می توانند به سلول های موجودات زنده صدمه برسانند و با پیری مرتبط هستند.
اما مطالعه اخیر دانشمندان سوئدی نشان داده است که سطح پایین اکسید کننده هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه می تواند آنزیمی را تحریک کند که روند پیری سلول های مخمر را کند می کند. آنتی اکسیدان ها با وجود اکسید کننده های خنثی کننده امکان دارد با مولکول های اساسی بدن واکنش نشان دهند و عملکردهای بیولوژیکی آنها را مختل کنند.
مقادیر زیادی اکسید کننده می تواند سبب صدمه شدید به دی. ان. ای بخصوص غشای سلول و پروتئین ها شود. ازاین رو سلول های ما مکانیسم های دفاعی قدرتمندی برای خلاص شدن از شر این اکسید کننده ها بوجود آورده اند. پیش از این، تنها بُعد صدمه زا و مضر اکسید کننده ها شناخته شده بود اما حالا دانشمندان آغاز به درک عملکردهای مثبت اکسید کننده ها هم کرده اند.
در یک مطالعه جدید، دانشمندان نشان دادند که اکسید کننده هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه می تواند روند پیری سلول های مخمر را کم کند. طی این مطالعه دانمشندان آنزیم "Tsa۱" را که بخشی از یک گروه آنتی اکسیدان به نام پروکسی ردوکسین است، مورد بررسی قرار دادند.
پروکسی ردوکسین ها آنزیم های مهارکننده هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه هستند که کار سیگنال دهی و شپرون هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه را هم انجام می دهند. در مخمر، مقدار زیادی سیتوزول پروکسی ردوکسین "Tsa۱"برای مقاومت در مقابل هیدروژن پراکسید و افزایش طول عمر با محدودیت کالری، مورد نیاز است.
"میکائیل مولین"(Mikael Molin) رهبر گروه تحقیقاتی دانشکده زیست شناسی و مهندسی زیست شناسی دانشگاه چالمرز اظهار داشت: مطالعات قبلی بر روی این آنزیم ها نشان داده است که آنها در دفاع سلول های مخمری در مقابل اکسید کننده های مضر شرکت می کنند. اما پراکسیروکسین ها همینطور در صورت محدود شدن کالری به سلول ها کمک می کنند تا طول عمر آنها افزایش یابد.
سازوکارهای موجود در پشت این عملکردها هنوز به صورت کامل درک نشده اند. محققان همینطور نشان داده اند که تحریک فعالیت پروکسی ردوکسین سرعت پیری سلول در موجوداتی مانند مخمر، مگس و کرم بخصوص هنگامی که آنها کالری کمتر از حد طبیعی از راه غذای خود دریافت می کنند را می کاهد.
"سسیلیا پیکازو" (Cecilia Picazo)، محقق مقطع فوق دکترا این مطالعه اظهار داشت: حالا ما عملکرد جدیدی از Tsa۱ پیدا کرده ایم. پیش از این، ما فکر می کردیم که این آنزیم، گونه های واکنش اکسیژن را خنثی می کند. اما حالا ما نشان دادیم که Tsa۱ برای مشارکت در روند کاهش سرعت پیری سلول های مخمر، با مقدار مشخصی از هیدروژن پراکسید تحریک می شود. دانشمندان حالا به درک مکانیسم هایی که چگونه اکسید کننده ها می توانند روند پیری را کند کنند نزدیک شده اند که این مورد می تواند به انجام مطالعات بیشتری در زمینه توسعه داروهای محرک پروکسی ردوکسین و آزمایش اینکه آیا بیماری های در رابطه با افزایش سن توسط داروهای دیگری که اثرات مثبت اکسیدکننده ها را در بدن می افزایند، کاهش می یابند یا خیر، منجر شود.
منبع:

1399/08/21
14:13:57
5.0 / 5
1187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است