یك اسپری بینی می تواند از عفونت كووید-۱۹ جلوگیری كند

یك اسپری بینی می تواند از عفونت كووید-۱۹ جلوگیری كند

به گزارش با فناوری محققان در دانشگاه ˮكلمبیاˮ یك اسپری بینی ساخته اند كه امكان دارد بتواند از مبتلا شدن به بیماری همه گیر كووید-۱۹ پیشگیری كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، خیلی از امیدها برای بازگشت به زندگی طبیعی بعد از همه گیری بیماری کووید-۱۹ به ساخت واکسن ها بسته شده است، اما تزریق واکسن با محدودیت هایی مواجه می باشد و هیچ تضمینی برای توزیع آسان و رسیدن آن به مناطق فقیر و کم درآمد وجود ندارد.
حالا امکان دارد علم جایگزین قابل دسترسی تری را عرضه نماید. محققان دانشگاه "کلمبیا" یک اسپری بینی تولید کرده اند که در آزمایشات اولیه با موفقیت از ابتلای موش خرما و همینطور یک مدل سه بعدی از ریه های انسان به عفونت کووید-۱۹ جلوگیری کرده است.
"لیپوپپتید" (ترکیبی از لیپید و پپتید) با انسداد یک پروتئین کلیدی در ایجاد شکل لازم، از ترکیب ویروس کرونا با غشای سلول هدف جلوگیری می کند. این روش سریعاً کار می کند و حداقل ۲۴ ساعت دوام دارد.
استفاده از این اسپری بینی هم مقرون به صرفه است، هم مدت زمان طولانی دوام دارد و هم نیازی به نگهداری در یخچال ندارد.
البته تا رسیدن این اسپری به دست عموم مردم هنوز مدت زیادی مانده است، چون که لازم است ابتدا آزمایش های بالینی انسانی صورت گیرد و تولید آن در مقیاس زیاد هم نیازمند گذشت زمان است.
محققان دانشگاه کلمبیا می گویند در حال برنامه ریزی برای پیشبرد سریع این اسپری بینی و آزمایش های بیشتر آن هستند.
این اسپری می تواند در خیلی از نقاط جهان که واکسیناسیون انبوه کووید-۱۹ در آنها دشوار است، محافظت ایجاد نماید.
محققان می گویند که این اسپری حتی می تواند بعنوان یک مکمل در جاهایی که واکسن کووید-۱۹ در آنها به سادگی در دسترس می باشد، استفاده گردد.
ازاین رو افرادی که نمی توانند واکسن بزنند یا کسانی که واکسن برایشان موثر نیست، می توانند روزانه از این اسپری استفاده کنند و از ایمنی خود اطمینان حاصل کنند. این روش به نوبه خود می تواند شیوع کروناویروس را محدود کرده و آخر همه گیری را تسریع کند.1399/08/18
14:04:03
5.0 / 5
1495
تگهای خبر: آزمایش , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است