رباتی كه با الهام از مارمولك روی آب راه می رود

رباتی كه با الهام از مارمولك روی آب راه می رود

به گزارش با فناوری محققان موفق به ساخت رباتی شده اند كه با الهام از مارمولك ها می تواند علاوه بر سطح زمین، روی آب هم راه برود و به زیر آب فرو نرود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، برخی مارمولک ها در طبیعت دیده می شوند که قادر هستند با سرعت روی سطح آب راه بروند. حالا یک ربات جدید ساخته شده است که ضمن اینکه قادر به راه رفتن روی زمین است، روی آب هم راه می رود.
این ربات معروف به "AmphiSTAR" با الهام از مارمولک ها که توسط تیمی در دانشگاه بن گوریون ساخته شده است و جدید ترین عضو خانواده ربات های STAR این دانشگاه است.
بازوهای این ربات با قابلیت تنظیم زاویه به همراه چرخ و پروانه این ربات را قادر به حرکت روی زمین و آب می کند. این نحوه تنظیم سبب می شود که این ربات روی زمین مانند یک خودرو حرکت نماید و روی آب، مانند یک مارمولک.
ربات "AmphiSTAR" به اندازه کف دست انسان است و در هر طرف خود دو بازوی دارای دو پروانه در زیر خود دارد که حرکت آنرا ممکن می سازد.
هنگام حرکت از روی سطوحی مانند چمن یا شن، بازوهای این ربات در زاویه ای قرار می گیرند که پره های پروانه مانند چرخ عمل کند. این پیکربندی به ربات اجازه می دهد تا با حداکثر سرعت ۳.۶ متر در ثانیه حرکت نماید.


این ربات با رسیدن به آب هم همچنان از پروانه های خود استفاده می نماید که در زاویه ای قرار می گیرند که می توانند ربات را تا ۱.۵ متر بر ثانیه روی آب پیش ببرند. گفته می شود این ربات همینطور می تواند به آرامی شبیه به یک قایق در آب حرکت نماید و یک جفت مخزن شناور آنرا روی آب نگه می دارد.
به قول سازندگان، برنامه های آینده برای توسعه این ربات شامل افزودن توانایی شنا در زیر آب است.
دکتر "دیوید زاروک" مدیر آزمایشگاه ربات های پزشکی الهام گرفته شده از محیط زیست می گوید: ما تصور می نماییم که "AmphiSTAR" می تواند برای برنامه های کشاورزی، جستجو و نجات و حفاری، یعنی جاهایی که هم خزیدن و هم شنا لازم است، استفاده گردد.
این ربات هفته گذشته در کنفرانس بین المللی آنلاین ربات ها و سیستم های هوشمند عرضه شد.1399/08/15
23:17:14
5.0 / 5
1648
تگهای خبر: آزمایش , دانشگاه , ربات , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است