نتیجه تحقیقات در كشور؛

سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم كمك می نماید

سلول های بنیادی به باروری افراد عقیم كمك می نماید

با فناوری: پژوهشگران كشور طی تحقیقاتی نشان دادند كه سلول های بنیادی به حاملگی برخی افراد عقیم كمك می نماید.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری، ناباروری یکی از اشکالات رایج زوج ها است. زوج های نازا به چند دسته تقسیم می شوند. افراد عقیم در گامت های خود مشکل دارند، یعنی سلولی که مسئول تولید مثل جنسی است در این افراد نطفه ندارد.
مهدی کلانتر عضو مرکز ناباروری یزد از محققانی است که در این مرکز مشغول تحقیقات بر روی سلول های بنیادی و استفاده از آنها برای کمک به درمان افراد عقیم است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار داشت: با توسعه فناوری در رابطه با سلول های بنیادی می توان با روش هایی به این افراد کمک کرد. اهدا تخمک یا اسپرم یکی از این روش ها است. در صورت اهدا تخمک و اسپرم و آبستن شدن فرزند متعلق به یکی از زوج ها نیست. از سویی اهدا برای خانم ها آسان تر است و برای اهدای اسپرم محدودیت هایی وجود دارد. اما با کار کردن روی سلول های بنیادی به دنبال حل این مشکل هستیم تا در افرادی که در مراحل اولیه موفق به شکل گیری گامت نمی شوند از این سلول ها بهره بریم.
کلانتر با اعلان اینکه سلول های بنیادی به حاملگی برخی افراد عقیم کمک می نماید، ادامه می دهد: موفقیت این اقدام بستگی به این مساله دارد که اسپرم سازی در کدام مرحله متوقف شده است. اما توسعه این فناوری در آینده دراین زمینه راه گشا خواهد بود.
به گفته وی، تحقیقاتی که ما دراین زمینه انجام دادیم، موفقیت آمیز بود و الان در مرحله کارآزمایی بالینی قرار داریم.
وی با اعلان اینکه ایران در این عرصه همگام با سایر کشورها در حال حرکت است و با ادامه پژوهش و تحقیقات به نتایج درخشانی خواهیم رسید، اظهار داشت: در بعضی حاملگی ها ناهنجاری های شدیدی در جنین رخ می دهد که مجوز ختم حاملگی نیز داده می شود. برخی ناهنجاری ها نیز وجود دارد که شدت زیادی ندارند و مجوز برای سقط داده نمی گردد. تحقیقات ما بر روی این نوع ناهنجاری ها است.

1399/08/14
21:13:50
5.0 / 5
1448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است