ابداع ربات چرخ داری كه از پله بالا می رود

ابداع ربات چرخ داری كه از پله بالا می رود

WaLTRˮ دارای چرخ هایی است كه در مواقع لازم همچون بالا رفتن از پلكان از هم باز می شوند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، وقتی صحبت از روش های جابجایی ربات ها می شود، وجود چرخ برای برخی از آنها خوب است، در صورتیکه وجود پا برای بعضی دیگر بهتر است. دانشمندان حالا در حال کار بر روی یک ربات با تلفیقی از آنها هستند، یعنی چرخ هایی که به پایه تبدیل می شوند.
این ربات که با نام "α-WaLTR"(ربات مبدل چرخ و پایه) شناخته می شود، توسط تیمی در دانشگاه A&M تگزاس و بعنوان قسمتی از برنامه رباتیک وزارت دفاع آمریکا موسوم به "OFFSET Sprint-5" در حال ساخت است.
ربات "α-WaLTR" روی سطوح نسبتاً مسطح و صاف به سرعت و با کارآیی بالا با چرخ های لاستیکی عاج دار خود عبور می کند و هنگامی که با موانعی مانند پله ها، سنگ ها و غیره روبرو می شود، چرخ های آن از هم باز و موجب می شود تا به سه قسمت پنجه ای شکل باز شود. سپس هر کدام از این پنجه ها با حرکت رو به جلو می توانند "α-WaLTR" را به بالا بکشند تا از موانع یا پله ها عبور کند.
این ربات طبق برنامه ریزی های انجام شده بطور مستقل کار می کند و توسط سنسورهای داخلی و سیستم های تصویربرداری بطور خودکار بین حالت چرخ دار و پایه ای جابجا می شود.
بااینکه این ربات برای آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(DARPA) ساخته شده است، اما لزوماً محدود به استفاده نیروهای مسلح نخواهد بود.
پروفسور "کیجو لی" مدیر این پروژه اظهار داشت: در صورتیکه تمرکز فعلی بر روی برنامه های دفاعی و سایر برنامه های نظامی است، این نوع ربات های متحرک و سازگار می توانند در خیلی از حوزه های دیگر مانند فضا، خدمات خانگی، خدمات نظارتی و کشاورزی استفاده شوند.
پژوهشگران می گویند امید است که نمونه اولیه عملکردی این ربات تا فوریه سال آینده برای نمایش آماده باشد.1399/08/07
23:45:53
5.0 / 5
1758
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , تحقیقات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است