دانشمندان هلندی اعلام كردند

احیانا واكسن آنفلوآنزا در مقابل كرونا هم محافظت ایجاد خواهد نمود

احیانا واكسن آنفلوآنزا در مقابل كرونا هم محافظت ایجاد خواهد نمود

به گزارش با فناوری خراسان رضوی نتایج تحقیقات اولیه منتشرشده در این ماه امكان دارد انگیزه بیشتری برای دریافت واكسن آنفلوآنزا در شما ایجاد كند. شواهد نشان داد كه واكسیناسیون ضد آنفلوآنزا منجر به كاهش خطر مبتلا شدن به كووید-۱۹ در میان كاركنان مراقبت های بهداشتی هلند شده است. باآنكه این نتایج قطعی نیست، اما این مطالعه نخستین موردی نیست كه نشان داده است بعضی از واكسن ها می توانند حفاظت جزئی و غیراختصاصی در مقابل بیماری های عفونی كه توسط واكسن مورد هدف قرار نگرفته است، ایجاد كنند.


به گزارش گیزمودو، این مقاله تحقیقاتی در اواسط ماه اکتبر در وبسایت قبل از چاپ medRxiv توسط دانشمندان هلند و آلمان منتشر گردید. دانشمندان این دو تحقیق بیان کردند، واکسن آنفلوآنزا که زمستان گذشته در هلند استفاده شد، یک واکسن غیرفعال برای محافظت در مقابل چهار سویه اصلی ویروس آنفلوآنزا در گردش خون بود که می تواند خطر مبتلا شدن به کووید -۱۹ را هم کم کند. در خیلی از کشورها، ازجمله ایالات متحده، این واکسن، نوع اصلی واکسن آنفلوآنزاست که سالانه مورداستفاده قرار می گیرد.
ایده اصلی این است که بعضی از واکسن ها نه تنها می توانند قسمت هایی از سیستم ایمنی بدن را که به منظور شناسایی یک میکروب خاص طراحی شده اند، شناسایی کنند بلکه بعنوان سیستم ایمنی تطبیقی هم شناخته می شوند و به صورت موقت اثربخشی سیستم ایمنی ذاتی ما را هم تقویت می کنند. سیستم ایمنی ذاتی از یک سلاح گسترده برای دفع انواع میکروب های مهاجم استفاده می نماید و آنرا به یکی از نخستین خطوط دفاعی بدن در مقابل تهدیدهای میکروبی ناآشنا تبدیل می کند. تصور می شود که یک واکسن می تواند برای مدت کوتاهی سیستم ایمنی ذاتی را هوشیارتر و آماده نگه دارد تا در مقابل میکروب ها از بدن دفاع و آنها را متوقف نماید. دانشمندان این تقویت نظری را "مصونیت آموزش دیده" می نامند.
دانشمندان در تحقیقات آزمایشگاهی دریافتند، به نظر می آید سلول های ایمنی انسانی که در ابتدا در معرض واکسن آنفلوآنزا قرارگرفته اند، برای واکنش به کروناویروس و درنتیجه کووید-۱۹ هم آموزش می بینند. در بیمارستان های هلند مشخص شد کارکنان بیمارستان هایی که با واکسن آنفلوانزای زمستان گذشته واکسینه شده اند، در مقایسه با کارکنانی که واکسینه نشده اند در معرض خطر کمتری در مبتلا شدن به کووید-۱۹ قرار دارند.
دانشمندان اظهار کردند: "درنتیجه، یک واکسن آنفلوآنزا غیرفعال چهار ظرفیتی می تواند پاسخ های ایمنی آموزش دیده در مقابل سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) را تحریک کند و امکان دارد منجر به محافظت نسبی در مقابل کووید-۱۹ شود".


نتایج هنوز تایید نشده است به این مفهوم که باید بااحتیاط بیشتری به آن توجه گردد. باآنکه دانشمندان این مطالعه دو دلیل برای نتیجه گیری خود عرضه کرده اند، اما هیچ یک از این دو دلیل واضح نیست که واکسن آنفلوآنزا از ما در مقابل کووید-۱۹ هم محافظت کند. توضیحات احتمالی دیگری هم وجود دارد که چرا کارکنان بیمارستان هلند با تزریق واکسن آنفلوآنزا کمتر به کووید-۱۹ مبتلا شدند. امکان دارد این کارکنان احتیاط بیشتری کردند، چون خصوصیت شخصیتی فرد واکسینه شده هم مهم می باشد و امکان دارد آنان از قرار گرفتن در مکان هایی با انتشار بیشتر ویروس کووید-۱۹ خودداری کردند.
این نخستین مطالعه نیست که شواهدی در مورد کارایی واکسن های موجود نشان داده است که می توانند به صورت مفهوم داری از افراد در مقابل کووید-۱۹ محافظت کنند؛ اما همه داده ها دلگرم کننده نبوده و بعضی از کارشناسان همچنان نسبت به این نظریه تردید دارند مانند مطالعات انجام شده بر روی واکسن سل، امکان دارد اثر ایمنی آموزش دیده ایجادشده توسط واکسن BCG همچنان وجود داشته باشد اما نه به مدت طولانی، همینطور این یافته ها بیان می کنند که این نظریه چیز مطمئنی نیست. حتی اگر مصونیت آموزش دیده واقعی باشد، مطمئنا محافظت کاملی در مقابل بیماری همه گیر ایجاد نمی کند.
دانشمندان در حال انجام آزمایش های بالینی هستند تا دریابند آیا واکسن BCG و سایر موارد می توانند محافظت کوتاه مدت در مقابل کووید-۱۹ ایجاد کنند یا خیر، آزمایش هایی که امیدواریم پاسخ روشنی به ما بدهد. درعین حال، واکسیناسیون آنفلوآنزا یکی از مفیدترین کارهایی است که می توانید زمستان سال جاری برای خود و جامعه انجام دهید. اگر مشخص شود که خطر کووید-۱۹ را هم می کاهد که بهتر هم است.
منبع:

1399/08/07
12:26:14
5.0 / 5
1572
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , تحقیقات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است