بعد از ژاپن؛

ناسا برای نخستین بار از یك سیارك نمونه برداری كرد

ناسا برای نخستین بار از یك سیارك نمونه برداری كرد

با فناوری: فضاپیمای اوسریس ركس ناسا روی سیارك فرود آمد و با بهره گیری از یك بازوی رباتیك از سطح آن نمونه برداری كرد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایونینگ استاندارد، فضاپیمای اوسیریس رکس ناسا، روی سیارک بن نو فرود آمد تا نمونه هایی از سطح آن جمع آوری کند.
هنگامی این فضاپیما تاییدیه برقراری تماس با سیارک بن نو را اعلام نمود که در فاصله ۲۰۰ میلیون مایلی زمین قرار داشت و تیم این پروژه از موفقیت آن اطمینان حاصل کردند.

در حقیقت طی این عملیات فضاپیما به مدت چند دقیقه روی سیارک فرود آمد تا مقداری از خاک آنرا برای نمونه برداری و بازگشت به زمین جمع آوری کند.
البته یک هفته طول می کشد تا پژوهشگران از محتوای نمونه جمع آوری شده باخبر شوند و در صورتی که پروسه نمونه برداری انجام نشده باشد، باید باردیگر عملیات را تکرار کنند.
گرانش سیارک برای فرود آمدن فضاپیما روی آن خیلی کم بود و عرض آن فقط ۵۱۰ متر است. در نتیجه فضاپیمای اوسیریس رکس از یک بازوی رباتیک ۳.۴ متری برای جمع آوری نمونه ای ۶۰ گرمی از سیارک بن نو استفاده نمود.
قرار بود این عملیات زودتر صورت گیرد اما به سبب شیوع ویروس کرونا دو ماه به تعویق افتاد. این اولین باری است که ایالات متحده آمریکا جمع آوری نمونه از سیارک را انجام می دهد. قبل از این فقط ژاپن توانسته بود چنین عملیاتی انجام دهد.


منبع:

1399/07/30
14:14:06
5.0 / 5
1657
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است