تبدیل انگل به واكسن با كمك فناوری كریسپر

تبدیل انگل به واكسن با كمك فناوری كریسپر

به گزارش با فناوری پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود توانستند با استفاده از یك انگل، نوعی واكسن را برای یك بیماری پوستی عرضه كنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، سالانه حدود دو میلیون نفر به شکلی بیماری پوستی معروف به "لیشمانیاز"(leishmaniasis) مبتلا می شوند که انگل "لیشمانیا ماژور"(Leishmania major)، عامل آن است.
انسانها قرن ها با این انگل جنگیده اند و در بعضی فرهنگ ها برای پیشگیری از عفونت، شکل ابتدایی مایه کوبی را انجام داده اند.
در این روش قدیمی درمان معروف به "لیشمانیزاسیون"(leishmanization)، شخص با یک انگل زنده گزیده می شود با این امید که سیستم ایمنی بدن بتواند بر آن غلبه کند و در نتیجه ایمنی مادام العمر نسبت به انگل در بدن ایجاد شود. با این حال، هم اکنون تمایل به لیشمانیزاسیون به سبب ایجاد زخم های پوستی که امکان دارد ماه ها باقی بمانند، کمتر است.
گروهی از دانشمندان "دانشگاه ایالتی اوهایو"(Ohio State University) در کوشش برای ادغام این درمان قدیمی با فناوری های کنونی، به اصلاح ژن انگل لیشمانیا ماژور پرداخته اند تا میزان عفونت ناشی از آنرا محدود کنند. این کار باعث می شود که انگل، عملکرد یک واکسن را برای بیماران داشته باشد و به ایجاد ایمنی بلندمدت بدون بروز بیماری بیانجامد.
"آبهای ساتوسکار"(Abhay Satoskar)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: واکسن های زنده مانند واکسن این انگل، بهترین نوع واکسن هستند، اما با احتمال بروز بیماری های خطرناک همراه هستند. ما این مفهوم را با استفاده از فناوری های نوین اصلاح کردیم تا انگل علاوه بر ایجاد مصونیت ایمنی، بیماری هم ایجاد نکند.
پژوهشگران با استفاده از فناوری اصلاح ژن کریسپر، دو ژن خاص را از انگل حذف کردند تا آنرا از تولید پروتئین معروف به "سنترین"(centrin) بازدارند. این پروتئین، در حفظ ساختار فیزیکی انگل نقش دارد. در صورتیکه انگل فاقد سنترین باشد، هنوز می تواند به سلول میزبان وارد شود و تولید مثل کند اما میزان تکثیر آن پایین است؛ در نتیجه به بروز بیماری منجر نمی گردد.
ساتوسکار افزود: فناوری کریسپر به ما امکان داد تا از لیشمانیزاسیون استفاده نماییم. با این کار، انگل ها نمی توانند تکثیر شوند؛ در نتیجه از بین می روند اما برای هشت یا ۹ ماه در بدن باقی می مانند که برای ایجاد ایمنی کافی است.
وی ادامه داد: چندین آزمایش حیوانی توانست این مورد را تضمین کند که ژنوم به حالت عادی بازنمی گردد. ما متوجه شدیم که اگر مگس، محل واکسن را نیش بزند و انگل های جهش یافته را به طبیعت ببرد، هیچ انگلی نمی تواند زنده بماند؛ در نتیجه برای محیط زیست بی خطر است.
پژوهشگران در نظر دارند تا اولین مرحله از آزمایش های انسانی را تا دو سال آینده آغاز کنند.
ساتوسکار اظهار داشت: هزینه هر دوز از واکسن، احیانا کمتر از پنج دلار است و می تواند یک روش درمانی ساده و کم هزینه باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1399/07/11
13:44:04
5.0 / 5
1532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است