چرا كرونا مانند آنفلوآنزا یك ویروس فصلی نیست؟

چرا كرونا مانند آنفلوآنزا یك ویروس فصلی نیست؟

به گزارش با فناوری دانشمندان پیشبینی می كنند كه بیماری كووید-۱۹ كه حاصل از مبتلا شدن به كروناویروس جدید است به یك ویروس فصلی تبدیل خواهد شد، اما هنوز برای چنین چیزی زود است، چون كه تا وقتی ایمنی جمعی یا گله ای حاصل نشود، این اتفاق رخ نخواهد داد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، آبریزش بینی، سرفه و سرماخوردگی ارمغان نحس ماه های سرد سال هستند که بزودی فرا می رسند و همه ما با الگوی فصلی برخی ویروس های تنفسی آشنا هستیم.
حالا یک بررسی جدید انتشار یافته در مجله Frontiers in Public Health نشان داده است که کووید-۱۹ که بیماری ناشی از عفونت ویروس "SARS-CoV-۲" یا کروناویروس جدید است، به احتمال زیاد در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، تضغیف و فصلی خواهد شد، اما تنها در صورت رسیدن به ایمنی جمعی این اتفاق رخ خواهد داد و تا آن زمان، کووید-۱۹ به گردش و شیوع در طول فصول مختلف ادامه خواهد داد.
این نتیجه گیری، اهمیت مطلق اقدامات بهداشتی عمومی را که حالا برای کنترل ویروس لازم است، برجسته می کند.
ایمنی جمعی که همینطور به آن اثر گله، مصونیت جامعه، ایمنی جمعیت یا ایمنی اجتماعی گفته می شود) نوعی محافظت غیرمستقیم از بیماری های عفونی است که زمانی اتفاق می افتد که درصد زیادی از جمعیت در اثر عفونت، از راه عفونت های قبلی یا واکسیناسیون مصون شوند. از این طریق می توان از افرادی که مصون نیستند، در مقابل بیماری حفاظت کرد.
در جمعیتی که بخش اعظمی از افراد از مصونیت برخوردار می باشند، چنین افرادی در انتشار بیماری سهمی ندارند و زنجیره های انتشار عفونت مختل می شوند که این امر سبب توقف یا کند شدن شیوع بیماری می شود. هرچه نسبت افراد مصون در یک جامعه بیشتر باشد، احتمال تماس افراد غیر ایمن با فرد عفونی کمتر می شود و به محافظت افراد غیر مصون از عفونت کمک می نماید.
افراد می توانند با بهبودی از عفونت قبلی یا از راه واکسیناسیون، مصون شوند. بعضی از افراد به علل پزشکی مانند نقص ایمنی یا سرکوب سیستم ایمنی بدن نمی توانند ایمن شوند و برای این گروه ایمنی جمعی یک روش مهم محافظت است. بعد از رسیدن آستانه مشخص، ایمنی جمعی به تدریج یک بیماری را از بین می برد. این حذف در صورت دستیابی به سراسر جهان امکان دارد منجر به کاهش دائمی تعداد عفونت ها به صفر شود که در نهایت سبب ریشه کن شدن بیماری می شود. ایمنی جمعی بوجود آمده از راه واکسیناسیون به ریشه کن کردن نهایی آبله در ۱۹۷۷ و به کاهش فراوانی سایر بیماری ها کمک کرده است. ایمنی جمعی در مورد همه بیماری ها عمل نمی کند و فقط در مورد بیماری های مسری که در آنها انتقال از یک فرد به فرد دیگر است عمل می کند. بعنوان مثال کزاز، یک بیماری عفونی است اما مسری نیست، ازاین رو ایمنی جمعی در مورد آن عمل نمی کند.
ایمنی جمعی بعنوان یک پدیده طبیعی در دهه ۱۹۳۰ شناخته شد که مشاهده شد پس از اینکه تعداد قابل توجهی از کودکان از سرخک مصون شدند، تعداد عفونت های جدید به صورت موقت، حتی در میان کودکان مستعد کاهش پیدا کرد. واکسیناسیون دسته جمعی برای القای ایمنی تعدادی از زمان رایج و در پیشگیری از شیوع خیلی از بیماری های عفونی موفقیت آمیز بوده است. مخالفت با واکسیناسیون، ایمنی جمعی را به چالش کشیده است و امکان دارد بیماری های قابل پیشگیری در جوامعی که میزان واکسیناسیون ناکافی دارند همچنان ادامه داشته یا به آن بازگردند.
دکتر "حسن زراکت" نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان اخطار داد: کووید-۱۹ برای ماندن آمده است و باعث شیوع در طول سال تا رسیدن به ایمنی جمعی خواهد شد. ازاین رو عموم مردم باید یاد بگیرند که با آن زندگی کنند و بهترین اقدامات پیشگیرانه همچون استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، بهداشت دست و پیشگیری از اجتماعات را ادامه دهند.
دکتر "هادی یاسین" از دانشگاه قطر در دوحه نویسنده همکار دکتر "زراکت" این اظهارات را تأیید کرده و می گوید که امکان دارد چندین موج شیوع دیگر پیش از رسیدن به ایمنی جمعی وجود داشته باشد.
ما می دانیم که خیلی از ویروس های تنفسی بخصوص در مناطق معتدل از الگوی فصلی پیروی می کنند. بعنوان مثال، آنفلوانزا و انواع مختلف کروناویروس ها که سبب سرماخوردگی می شوند در زمستان در مناطق معتدل به اوج خود می رسند، اما در مناطق گرمسیری در تمام طول سال گردش می کنند.
محققان این ویروس های فصلی را بررسی کردند و عوامل ویروسی و میزبان کنترل کننده فصلی بودن آنها و همینطور آخرین دانش در مورد پایداری و انتقال "SARS-CoV-۲" را بررسی کردند.
محققان توضیح می دهند که بقای ویروس در هوا و روی سطوح، حساسیت افراد به عفونت ها و رفتارهای انسانی مانند ازدحام در محیط های سرپوشیده در فصول مختلف به علت تغییر دما و رطوبت متفاوت می باشد. این عوامل در انتقال ویروس های تنفسی در زمان های مختلف سال هم تاثیر می گذارند.
با این وجود کووید-۱۹ در مقایسه با ویروس های تنفسی دیگر مانند آنفلوانزا دارای سرعت انتقال بیشتری است. این بدان معناست که برخلاف آنفلوانزا و ویروس های تنفسی دیگر، عوامل حاکم بر فصلی بودن ویروس ها هنوز نمی توانند گسترش کووید-۱۹ را در ماه های تابستان متوقف کنند. اما به محض دستیابی به ایمنی گله ای از راه عفونت های طبیعی و واکسیناسیون، سرعت انتقال(R۰) هم باید به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و ویروس را در معرض عوامل فصلی قرار دهد.
این خصوصیت های فصلی برای کروناویروس های دیگر هم گزارش شده است که از همان الگوی گردش آنفلوانزا پیروی می کنند.
دکتر "زراکت" می گوید: این یک ویروس جدید است و به رغم رشد سریع علم و شناخت در مورد آن هنوز مواردی وجود دارد که ناشناخته مانده است. اینکه پیشبینی های ما صحت دارند یا خیر، باید در آینده ببینیم. اما با عنایت به آنچه ما تابحال می دانیم، کووید-۱۹ مانند سایر کروناویروس ها در نهایت فصلی خواهد شد.1399/06/26
14:00:19
5.0 / 5
1887
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است