در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

ساخت دستگاهی برای تولید زخم پوش

ساخت دستگاهی برای تولید زخم پوش

پژوهشگران در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید دستگاهی شدند كه پانسمان را تولید می كند و می تواند از واردات زخمپوش ها به كشور جلوگیری كند.حامد دائمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده دستگاه ترریسی تولید کننده زخمپوش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این دستگاه که از تجهیزات آزمایشگاهی است یکی از محصولات این شرکت دانش بنیان بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه این دستگاه نمونه ای در کشور نداشته اظهار داشت: اما پانسمان یا زخمپوش هایی که حاصل کار این دستگاه است همچون محصولات وارداتی کشور ما محسوب می شد که همین موضوع موجب خروج ارز از کشور می شود.
دائمی با تاکید بر اینکه از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول­های پلیمری استفاده می­ شود، بیان کرد: این میکروالیاف می ­توانند به صورت بی ­بافت یا بعد از فراورش با دستگاه­های بافندگی به صورت بافته شده بعنوان پانسمان­های پیشرفته برای درمان زخم­های دیابتی، بستر و... استفاده شوند.
وی افزود: علاوه بر این، الیاف تولیدی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استحکام­ دهنده ­های لیفی استفاده می ­شوند. هم­چنین الیاف تولیدی می توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به مزیت های رقابتی محصول اظهار داشت: از مهم­ترین ویژگی­های این دستگاه می­ توان به پروسه بومی ­سازی شده، قیمت فروش پایین­تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت­های دستگاه باتوجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره نمود.
دائمی افزود: هم اکنون، این دستگاه با هدف ساخت میکروالیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان­های پیشرفته پزشکی) ساخته شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه شرکت وجود دارد که در صورت نیاز سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و ارائه شود.
وی با اعلان اینکه دستگاه­های ترریسی در مقیاس­ها، کیفیت­ها و با قیمت­های مختلف توسط شرکت­های آسیایی، اروپایی و آمریکایی ساخته می ­شوند، اظهار داشت: در آسیا، دو کشور چین و هند همچون تأمین­ کنندگان اصلی این محصول هستند.
وی با تاکید بر اینکه پروسه بومی ­سازی شده، قیمت فروش پایین­تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت­های دستگاه باتوجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر، از مهم­ترین ویژگی­های این دستگاه است، اظهار داشت: هم اکنون، متأسفانه بخش قابل توجهی از صنعت نساجی و الیاف در کشور کاملاً وارداتی هستند. بعنوان مثال، واردات سالانه تنها دو پانسمان پیشرفته که با روش ترریسی ساخته می شوند، بیش از ۵ میلیون دلار تخمین زده می­ شود؛ این دو محصول کاملاً وارداتی بوده و اصلاً در داخل کشور تولید نمی شوند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: با طراحی و ساخت این دستگاه در کشور برای تولید منسوجات پزشکی، امید است از خروج بی­ رویه ارز در این صنعت جلوگیری شود. علاوه بر این، در صنایع پوشاک، مواد غذایی و صنایع نظامی نیز، الیاف مربوطه وارداتی هستند که باتوجه به راهبردی بودن هر یک از این صنایع، می­ توان با بومی­ سازی فرایندهای تولیدی در داخل کشور، نیاز کشور را تامین و از شدت تحریم­های وضع ­شده در این صنایع تا حدی کاست.
وی با تاکید بر اینکه آنچه در ارتباط با دستگاه ترریسی باید دانست، این است که بااینکه ساخت خود این دستگاه به تنهایی می ­تواند سبب صرفه­ جویی ارزی شود، اظهار داشت: اما باید توجه داشت که این دستگاه در آغاز یک چرخه تولیدی قرار دارد و نبود این دستگاه به معنای شروع نشدن آن چرخه است. به عبارت ساده ­تر، تا زمانی که میکروالیاف یک پلیمر در دسترس نباشد، نمی­ توان پانسمان حاصل از آن الیاف را نیز تولید کرد.
وی افزود: پس ساخت این دستگاه نه فقط به صورت مستقیم سبب صرفه­ جویی ارزی ناشی از کاهش قیمت تا حدود ۵۰درصد شود، بلکه محصولاتی که در چرخه تولید حاصل از این دستگاه قرار می­ گیرند تا بیش از ۵۰درصد صرفه­ جویی ارزی را به دنبال خواهند داشت.

1399/06/25
12:43:57
5.0 / 5
1912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است