كنترل ونتیلاتور ازراه دور با كمك سیستم رباتیك

كنترل ونتیلاتور ازراه دور با كمك سیستم رباتیك

با فناوری: پژوهشگران ˮدانشگاه جانز هاپكینزˮ (Johns Hopkins University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه سیستم رباتیكی شده اند كه می تواند ازراه دور دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور اتاق بیماران مبتلا به كووید-19 را كنترل كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، یک سیستم جدید رباتیک به پزشکان اجازه می دهد تا ازراه دور ونتیلاتورها و سایر دستگاه های کنار تختخواب را خارج از اتاق های بخش مراقبت ویژه بیمارانی که از بیماری های عفونی رنج می برند، کنترل کنند. دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که بطور موقت یا دائم گرفتار مشکلات تنفسی هستند، انجام می دهد. به عبارت دیگر در ریه می دمد و درنگ می کند و بازدم خودبخود انجام می شود.

این سیستم که توسط تیمی از پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز ساخته شده است، هم اکنون در حال آزمایش شدن است؛ اما آزمایش های اولیه نشان داده اند که چگونه می توان از این سیستم برای کمک به پرسنل بیمارستان و محدود کردن تماس کارمندان با بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بهره برد.

"راسل تیلور"، استاد رباتیک اظهار داشت: وقتی بحران بسیار شدید شد، ما فکر کردیم که چه کاری می توانیم برای کمک به محدود کردن ارتباط مستقیم میان پزشکان و بیماران انجام دهیم. به همین دلیل فکر کردیم توسعه سیستمی که بتوان بوسیله آن ازراه دور بر دستگاه های تنفس مصنوعی نظارت کرد، بسیار گام مهمی است.
این دستگاه علاوه بر آنکه میزان تماس بین بیمار و پزشک را محدود می کند، همین طور موجب صرفه جویی در زمان نیز می شود؛ چونکه پرسنل برای ورود به این اتاق ها می بایست بیش از پیش لباس های محافظتی می پوشیدند و بدین سبب با آمدن این سیستم دیگر نیازی به این کار نیست. این سیستم می تواند به بیمارستان ها در مقابله با انواع بیماری های عفونی کمک نماید.
دستگاه رباتیک مذکور با یک ابزار در لبه بالایی دستگاه تنفس مصنوعی و مقابل صفحه نمایش آن قرار می گیرد. ابزاری که این دو را به یکدیگر متصل می کند، قابلیت این را دارد تا سیستم رباتیک را در جهات مختلف حرکت دهد تا این سیستم بتواند بطور دقیق دستگاه تنفس مصنوعی را کنترل کند. دوربین متصل به این دستگاه تصاویری را از دستگاه تنفس مصنوعی ثبت کرده و به تبلت اپراتور در خارج از اتاق می فرستد.
منبع:

1399/05/24
22:40:04
5.0 / 5
1804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است