موفقیت پیوند سلول های بنیادی عصبی در صدمه های نخاعی

موفقیت پیوند سلول های بنیادی عصبی در صدمه های نخاعی

به گزارش با فناوری دانشمندان دریافته اند كه پیوند سلول های بنیادی عصبی می تواند سبب ایجاد شبكه های عصبی شود و درهای جدیدی رو به درمان های جدید صدمه های نخاعی باز می كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو موفق به پیوند و کاشت مستقیم سلول های بنیادی عصبی در صدمه نخاعی در موش ها شدند و عملکرد آنها را در تقلید از شبکه عصبی موجود در بدن حیوانات بعد از رشد و پر کردن محل آسیب، ثبت کردند.
این پیشرفت در حوزه سلول های بنیادی امکان دارد آن چیزی باشد که بیمارانی که با صدمه نخاعی زندگی می کنند، منتظر آن باشند، چون که دانشمندان موفق به بازگرداندن عملکردهای از دست رفته با سلول های بنیادی شدند.
طبق اعلام محققان، نزدیک به ۱۸ هزار نفر در ایالات متحده از صدمه نخاعی رنج می برند و ۲۹۴ هزار نفر هم با آن زندگی می کنند. این صدمه چه یک فلج دائمی باشد چه از عملکرد بدن بکاهد، محققان اخیرا به دنبال بازگرداندن این عملکردهای از دست رفته با استفاده از سلول های بنیادی افتاده اند.
تحقیقات قبلی که توسط همین محققان انجام شده، نشان داده است که پیوند سلول های بنیادی عصبی سبب بهبود عملکرد در مدل های حیوانی می شود. با این وجود، چگونگی وقوع این اتفاق برای دانشمندان یک رمز و راز بود.
"استیون ستو" نویسنده مسئول این مطالعه تصریح کرد: ما می دانستیم که آکسون های میزبان صدمه دیده به شدت در محل های صدمه دیدگی رشد می کنند و سلول های عصبی پیوندی هم به نوبه خود تعداد زیادی آکسون را به نخاع گسترش می دهند، اما ما هیچ تصوری از این نوع فعالیت که در واقع داخل پیوند اتفاق می افتاد، نداشتیم.
آنچه که محققان نمی دانستند این بود که آکسون های میزبان و پیوندی در حال ایجاد اتصالات کاربردی بودند.
محققان به منظور حل این مساله، از فناوری های نوین استفاده کردند و قادر به تحریک و ضبط فعالیت جمعیت نورون ها با نور به جای برق شدند که آنها را قادر به دیدن این اتصالات و ارتباطات میان آنها کرد. آنها مشاهده نمودند که سلول های عصبی پیوندی حتی در صورت عدم تحریک مستقیم هم مانند شبکه های عصبی یک نخاع طبیعی عمل می کنند.
محققان برای ادامه تحقیقات آکسون های احیا کننده از مغز موش را تحریک کرده و دریافتند که بعضی از همان گروه های خود به خود فعال شده از نورون های پیوندی به شدت پاسخ می دهند.
این بدان مفهوم است که این شبکه ها اتصالات سیناپسی عملکردی را از ورودی هایی که به صورت معمول سبب حرکت می شوند، دریافت می کنند و همینطور با لمس سبک و نیشگون فعال می شوند.
"ستو" اظهار داشت: ما نشان دادیم که می توانیم با تحریک آکسونهای پیوندی که در این نواحی گسترش می یابند، نورون های نخاعی را در محل صدمه فعال نماییم.
وی ادامه داد: با قرار دادن همه این نتایج کنار هم، معلوم می شود که پیوند سلول های بنیادی عصبی از توانایی قابل توجهی در جمع شدن و گسترش در شبکه های عصبی مانند نخاع برخوردار می باشند که به صورت عملکردی با سیستم عصبی میزبان ادغام می شوند. بعد از سال ها گمانه زنی و استنباط، ما مستقیماً نشان دادیم که هر یک از بلوک های ساختمانی یک رله عصبی در معرض صدمه نخاعی در واقع قابل کارکرد هستند.
الان این تیم در تلاش است تا ارتباط عملکردی سلول های بنیادی پیوندی را بیشتر و تلاش کند رویکرد پیوند سلول های بنیادی را به آزمایش های بالینی برساند.
طبق گفته محققان، این درمان می تواند طی یک دهه آتی بعنوان یک درمان صدمه نخاعی به خدمت گرفته شود.
این مطالعه در مجله Cell Stem Cell انتشار یافته است.1399/05/22
12:06:39
5.0 / 5
1956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است