ارسال دارو بوسیله پوست با روشی نوین

ارسال دارو بوسیله پوست با روشی نوین

پژوهشگران ˮدانشگاه صنعتی نانیانگˮ (Nanyang Technological University) سنگاپور در مطالعه اخیرشان از توسعه روشی جدید برای ارسال دارو آگاهی داده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران سنگاپوری در مطالعه اخیر خود موفق به توسعه روشی نوین برای ارسال دارو شده اند و آن روش ارسال دارو بوسیله پوست است. دانشمندان طی این مطالعه نشان داده اند که اعمال فشار موقتی روی پوست موش ها می تواند روشی جدید برای ارسال دارو ایجاد کند.
یافته های این مطالعه که در مجله "Science Advances" انتشار یافت، نشان میدهد نگه داشتن دو آهنربا در کنار یکدگیر به شکلی که پوست در بین آنها قرار گیرد موجب ایجاد یک فشار به پوست می شود و به ایجاد تغییرات کوتاه مدت در سد پوست و بطور خاص سبب ایجاد "میکرومنفذ" در زیر سطح آن منجر می شوند.
در آزمایشات، آنها نشان دادند که این میکرومنفذها(micropores) که حدود ۳ میکرومتر هستند می توانند داروها را از سطح پوست به داخل بدن ارسال نمایند تا ارسال دارو در بدن آسان تر صورت گیرد.
پژوهشگران این مطالعه اعلام کردند در صورتیکه ارسال دارو بوسیله سوزن و میکرونیدل به پوست لطمه می رسانند، ارسال دارو بوسیله میکرومنفذها می تواند راه را هموار کند برای اینکه آنها بدون درد داروهایی مانند انسولین را به بدن کاربر ارسال می کنند.
نتایج آزمایشات پژوهشگران طی این مطالعه بر روی موش ها نشان داد که نانوذرات و انسولین بطور موثری بوسیله پوست موش ها به درون بدنشان ارسال می شود.
در تزریق معمولی انسولین به پوست، هنگامی که انسولین خیلی سریع عمل می کند فرد گرفتار کمی سرگیجه می شود و خطر مبتلاشدن به اثر هیپوگلیسمی وجود دارد اما با این روش جدید داروها به آرامی و بدون ایجاد آسیبی به پوست به مرور زمان درون بدن ارسال می شوند.
در آزمایشات حیوانات پژوهشگران از دو آهن ربا برای اعمال فشار بر روی پوست موش به مدت یک یا پنج دقیقه استفاده کردند و سپس داروی مورد نظر را به آسانی وارد پوست موش ها کردند.
پژوهشگران اعلام کردند برای داروهایی که باید آهسته تر و یا در دوزهای کمتری ارسال شوند، یک دقیقه کافی خواهد بود، در صورتیکه برای تحویل سریع تر داروها، میکرومنفذهای بیشتری لازم است، بدین سبب پنج دقیقه زمان لازم است.1399/05/16
11:33:29
5.0 / 5
2325
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است