گوگل ارث مغز منتشر گردید

گوگل ارث مغز منتشر گردید

با فناوری گوگل ارث مغز منتشر گردید


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، این اطلس دارای نزدیک به ۲۵۰ ناحیه است که هر یک برمبنای آنالیز ۱۰ مغز به وجود آمده است. بیش از ۲۴ هزار نواحی بسیار کوچک مغز دیجیتالی شده و به صورت سه بعدی مونتاژ شده و توسط کارشناسان نقشه برداری شده است.
این اطلس بعنوان قسمتی از زیرساخت های جدید "ای برینز" (EBRAINS) پروژه مغز انسان اروپایی، بعنوان واسطی برای پیوند دادن اطلاعات مختلف درباره مغز به روشی دقیق به کار می آید. پژوهشگران آلمانی به سرپرستی پروفسور "کاترین آمونتس"(Katrin Amunts) هم اکنون اطلاعات اطلس جدید مغز را در مجله "Science "ارائه کردند. در زیر میکروسکوپ می توان دریافت که مغز انسان بطور یکنواخت ساخته نشده است اما به مناطق واضح و مرتب تقسیم شده است و هر کدام از آنها در توزیع و تراکم سلول های عصبی و عملکرد متفاوت هستند. با بهره گیری از "جولیچ مغز" پژوهشگران جامع ترین نقشه دیجیتالی معماری سلولی را ارائه می دهند.
کاترین آمونتس، مدیر مرکز تحقیقات آلمان و استاد دانشگاه دوسلدورف اظهار داشت: از یک طرف اطلس دیجیتال مغز به تفسیر نتایج آزمایش های تصویربرداری عصبی بطور دقیق به ما کمک خواهدنمود و از جانب دیگر، به صورتی این اطلس همانند نوعی" گوگل ارث "مغز است برای اینکه اطلاعات بسیاری درباره جنبه های بسیار متفاوت مغز ارائه می دهد.
به این ترتیب، پژوهشگران سهم بسزایی در پروژه مغز انسان(HBP) دارند و این اطلس حاصل بیش از یک ربع قرن تلاش پژوهشگران است. متخصصان طی این سال ها تصاویر مغز بسیاری را آنالیز کردند و از الگوریتم های ریاضی برای ارزیابی بخش های بافت مغز انسان طی سالها استفاده کردند.
بدین سبب جولیچ مغز موقعیت و شکل مناطق مختلف را بعنوان نقشه ای دقیق نشان میدهد. پژوهشگران طی ایجاد این اطلس دریافتند تفاوت های زیادی در ناحیه بروکا که با گفتار مرتبط می باشد، وجود دارد. در مقابل، ناحیه بینایی اولیه بسیار یکنواخت تر بنظر می رسد.
ناحیه بروکا(Broca's area‎) ناحیه ای در لوب پیشانی نیمکره غالب(اغلب نیمکره چپ) در مغز انسان است که کارکردهایی در رابطه با تولید گفتار دارد. این اطلس هم اکنون به پیوند داده ها در مورد بیان ژن، اتصال و فعالیت عملکردی کمک می نماید، بعنوان مثال می توان از آن برای درک بهتر عملکرد مغز و مکانیسم آن و ایجاد بیماری ها استفاده نمود. این اطلس به پژوهشگران در درک بهتر سازمان پیچیده مغز و کشف ارتباط چگونگی نواحی مختلف با یکدیگر کمک می نماید.
منبع:

1399/05/12
14:38:09
5.0 / 5
2026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است