در گزارش با فناوری تشریح شد:

ژنها چه نقشی در تأثیرگذاری داروهای كرونا بازی می كنند

ژنها چه نقشی در تأثیرگذاری داروهای كرونا بازی می كنند

به گزارش با فناوری دبیر كارگروه فارماكوژنتیك داروهای در رابطه با كرونا در پژوهشگاه ژنتیك اظهار داشت: با بررسی ژن افراد در صدد هستیم كه شخصی سازی درمان كرونا را به نتیجه برسانیم.دکتر سید مسعود هوشمند عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در پژوهشگاه زیست فناوری ژنتیک افراد را مورد بررسی قرار می دهیم که در نهایت موضوع شخصی سازی درمان مبتلایان به کرونا را اجرایی نماییم.
وی با اعلان اینکه تابحال درباب سرطان و بیماری های در رابطه با مغز و اعصاب موضوع شخصی سازی را در این پژوهشگاه مورد بررسی قرار داده ایم، بیان کرد: قسمتی از این مطالعات نیز در فرآیند درمان اجرایی شده است؛ بدان معنا که خیلی از افراد که مبتلا به سرطان و بیماری های در رابطه با مغز هستند با شخصی سازی درمان بهبود می یابند.
هوشمند با اعلان اینکه از اسفند ماه با شروع اپیدمی کووید ۱۹ در کشور مطالعاتی در زمینه بررسی داروها و تأثیر آن بر ژنتیک افراد را آغاز کردیم، اشاره کرد: بدین جهت در صدد برآمدیم تا علاوه بر بررسی ژنتیک افراد و شخصی سازی درمان مبتلایان به کرونا، داروهایی که برای درمان کووید ۱۹ پیشنهاد شده اند را ارزیابی نماییم.
وی افزود: تابحال داروهایی مانند «فاویپراویر»، «هیدروکسی کلورکین»، «لوپیناویر»، «ریتوناویر»، را در امتداد درمان افراد مبتلا به کووید ۱۹ مورد بررسی قرار دادیم؛ در بررسی ها مشاهده کردیم که استفاده از این داروها در بعضی افراد تأثیر دارد و در بعضی دیگر بی تأثیر است.
پیدا کردن نقشه ژنتیکی افراد در امتداد درمان کرونا
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه فعلاً این ۴ دارو را در بدن افراد با ژن های مختلف مورد بررسی قرار داده ایم، بیان کرد: استفاده از فارماکوژنتیک و پیدا کردن نقشه ژنتیکی افراد برای متابولیسه کردن دارو می تواند برای داروهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا با تاکید بر اینکه تا وقتی یک دارویی توسط یک فرد استفاده نشود نمی توانیم تأثیر آن دارو در پیکر شخص را متوجه شویم، بیان کرد: بدین جهت با نتایج این تحقیقات می توانیم ببینیم که تأثیر یک دارو با بهره گیری از نقشه ژنتیکی فرد تأثیر گذار است یا خیر.
وی اضافه کرد: البته در بررسی های دارویی از تجربه استفاده برخی داروها در بیماری های سارس و مرس هم بهره می بریم که زودتر به نتیجه برسیم.
شخصی سازی درمان کووید ۱۹
به گفته هوشمند، این تحقیقات دارویی در واقع برای شخصی سازی درمان مبتلایان به کووید ۱۹ است هر چند داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و داروهای استفاده شده معمولاً برای مصارف دیگر است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری عنوان کرد: البته هنوز نتایج این بررسی ها مشخص نشده که بدانیم کدام دارو در کدام فرد تأثیر گذار است.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا با تاکید براینکه ژنتیک افراد در تأثیر گرفتن از دارو نقش بسزایی دارد، بیان کرد: در بررسی ها به نتیجه رسیدیم که بعضی از این داروها در ژن برخی افراد، تأثیر مثبت دارند و در بعضی دیگر تأثیری ندارند.
هوشمند اشاره کرد: «سیتوکروم اکسیداز ۴۵۰» بعنوان یک ژن در بدن زیرمجموعه های زیادی دارد؛ این زیرمجموعه ها موجب می شود که نتوانند دارو را به خوبی متابولیسه کنند؛ بدان معنا که باید دارو مورد استفاده قرار بگیرد تا ببینیم تأثیر مثبت یا منفی در پیکر شخص می گذارد.
به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه زیست فناوری، برمبنای تحقیقات پیشین از ۶۲۵ ایرانی یک نفر کمبود «Iga » دارد که یک نوع نقص ایمنی خفیف است. پیشنهاد ما این است که این افراد در خط مقدم برای درمان به عنوان درمان کننده قرار نگیرند و با بیماران تماس نداشته باشند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اعلان اینکه هنوز کووید ۱۹ دارویی برای درمان ندارد، بیان کرد: بنا بر این داروهای بیماری های دیگر را مورد بررسی قرار می دهیم تا ببینیم مصرف یک دارو در متابولیسم افراد تأثیر مثبت دارد یا منفی؛ اگر نتایج مشخص شود افراد بدون مشکل درمان می شوند.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا اضافه کرد: با شخصی سازی درمان با بهره گیری از ژن، زودتر به درمان این بیماری خواهیم رسید که نتیجه به زودی مشخص می شود و می توانیم پس از تأیید، آنرا در پروتکل درمانی قرار دهیم.

1399/05/09
11:37:20
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: بازی , پژوهش , تحقیقات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است