تشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

تشخیص سرطان ریه تنها با یك آزمایش خون ساده امكان پذیر می شود

با فناوری: یك گروه تحقیقاتی توانستند تشخیص سرطان ریه را با یك آزمایش خون امكان پذیر كنند.به گزارش با فناوری به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با توسعه فناوری تشخیصی جدید، امکان شناسایی سرطان ریه حتی در مراحل اولیه آن با آزمایش خون بیمار فراهم می شود. در این روش با فناوری نانو و طیف سنجی رامان می توان از یک قطره خون بیمار برای تشخیص سرطان ریه استفاده نمود. این روش در مراحل آزمایشگاهی بوده و هنوز تجاری سازی نشده است.
یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره به رهبری «کیم هیون گو و چوی یئون هو» روشی ارائه کردند که با بهره گیری از آن می توان به سرعت و با دقت بالا سرطان ریه را تشخیص داد.
این پروژه که در بیمارستان گورو در دانشگاه کره انجام شده به فناوری ختم شده که در آن تنها با یک قطره از خون بیمار می توان سرطان ریه را شناسایی کرد.
این گروه تحقیقاتی اگزوزم هایی را از سلول های محیط کشت ۲۰ فرد سالم استخراج کرده و آنها را با نمونه های ۴۳ بیمار مبتلا به سرطان که در مراحل یک و دو سرطان ریه بودند مقایسه کردند. در این پروژه با بهره گیری از طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی و با کمک فناوری نانو، بیش از ۲۰۰۰ سیگنال طیف سنجی رامان تشخیص داده شد.
با استفاده از این سیگنال ها، پژوهشگران یک سامانه هوش مصنوعی مجهز به یادگیری عمیق را به شکلی آموزش دادند که بتواند با موفقیت سلول های سالم را از اگزوزم های سلول های سرطانی تفکیک کند و این کار با دقت ۹۵ درصد انجام شد.
این گروه موفق شدند اگزوزم های بیماران مبتلا به سرطان ریه را نسبت به اگزوزم های حاصل از سلول های سرطان ریه با حساسیت ۸۴ درصد و انتخاب گری ۸۵ درصد دسته بندی کنند.
این تیم تحقیقاتی معتقد می باشد که با این روش حتی بیماران مبتلا به سرطان ریه که در مرحله اول هستند و تشخیص زودهنگام آنها دشوار است، می توانند در مدت زمان نیم ساعت تنها با یک قطره خون، مورد آزمایش قرار گرفته و سرطان ریه آنها مشخص شود.
کیم می گوید: «با استفاده از این فنآوری، بیمارستان ها می توانند آزمایش خون را برای شناسایی سرطان ریه به کار گیرند و آزمایش CT را فقط درصورت ضرورت انجام دهند چونکه این آزمایش بیمار را در معرض تابش های خطرناک قرار می دهد. این روش جدید بسیار مهمست برای اینکه می تواند بیماران را در مرحله اول بیماری با دقت نسبتا بالایی شناسایی کند.


منبع:

1399/05/03
15:40:02
5.0 / 5
2188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است