با ایجاد شهر واكسن؛

تولید واكسن در كشور رقابتی می شود

تولید واكسن در كشور رقابتی می شود

با فناوری: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود كه با راه اندازی شهر واكسن، تولید واكسن رقابتی می شود.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری، اواخر سال قبل بود که تفاهم نامه ایجاد شهر واکسن به امضا رسید. این شهر مقرر است زیست بومی باشد برای استقرار شرکت های تولیدکننده واکسن. شهری که برمبنای پیش بینی ها فضایی علمی و فناورانه برای تولید واکسن های بومی و مبتنی بر آخرین دستاوردهای علمی جهان فراهم می آورد.
برمبنای تفاهم نامه ای که به امضا رسیده مقرر است شهر واکسن محلی باشد برای جمع شدن همه بازیگران این عرصه زیر یک سقف. در این زیست بوم واکسن های مورد نیاز کشور به صورت بومی تولید می شود.
در طی چند سال اخیر ایران به یکی از کشورهای پیشرو در حوزه داروهای زیستی بدل شده و بیشتر داروهای مورد نیاز بازار داخلی را با کمک توان علمی متخصصان ایرانی تامین می کند. توانمندی هایی که در دیگر حوزه های علمی هم وجود دارد اما زیرساخت مناسبی جهت استفاده از آنها نداریم. مثلا در حوزه تامین واکسن های کاربردی در کشور هنوز هم به دیگر کشورها وابسته هستیم و نتوانسته ایم از ظرفیت های داخلی برای تامین نیازهای کشور به خوبی بهره ببریم.
شاید نبود یک زیست بوم یکپارچه برای پشتیبانی از این فناوران، مهم ترین نقص در این حوزه می باشد که منجر به عدم استفاده درست از توانمندی های علمی کشور شده است. بگفته برخی کارشناسان داخلی، صنعت واکسن بسیار حیاتی تر از صنعت دارو است. اما با وجود نیروی تحصیل کرده و سرآمدان علمی که در حوزه واکسن داریم هنوز در این عرصه به نقطه مطلوب نرسیده ایم.
به گفته هومن کاغذیان رئیس کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه اندازی شهر واکسن مقرر است به همه این کمبودها پاسخ دهد.
وی افزود: این شهر با تجمیع زیرساخت های مشترک در این عرصه و کاهش هزینه های ثابت تولید واکسن به توسعه کمی و کیفی این صنعت کمک می نماید.
کاغذیان اضافه کرد: کاهش بهای تمام شده تولید واکسن در کنار واقعی شدن قیمت آن، رقابتی شدن تولید و ستاندن استانداردهای کیفی جهانی، از دیگر اهداف ایجاد این شهر صنعتی است.

1399/04/30
22:54:02
5.0 / 5
2306
تگهای خبر: استاندارد , بازی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است