توسعه یك ماده ضدباكتری جدید ضد باكتری اشرشیاكلی

توسعه یك ماده ضدباكتری جدید ضد باكتری اشرشیاكلی

محققان دانشگاه ˮآلیكانتهˮ(UA) اسپانیا در مطالعه اخیرشان موفق به طراحی ماده ضدباكتری جدیدی ضد باكتری اشرشیاكلی شده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، محققان دانشگاه آلیکانته(UA) یک ماده ضدباکتری جدید ضد باکتری اشرشیاکلی(E.coli) طراحی نموده اند. اشرشیاکلی باکتری موجود در ریزاندامگان همزیست دستگاه گوارش افراد و حیوانات است و به بیماری های عفونی مانند اسهال مسافرتی، اسهال خونی و حتی نارسایی کلیه منجر می شود. این فناوری از دو مولکول به نامهای "پل-ان"(Poll-N) و "یوکِی-سی"(UK-C) با خاصیت ضدمیکروبی در مقابل باکتری های اشریشیاکلی تشکیل شده است.
محققان اعلام کردند، ملکول های "پل-ان" (Poll-N) و "یوکِی-سی"(UK-C) پروتئین های فاژ اصلاح شده با مانده اسید آمینه با بار مثبت هستند که نه تنها حدودا ۹۰ درصد از سویه های آزمایش شده اشریشیاکلی را از بین می برند، بلکه هیچ تاثیری روی سایر باکتری ها ندارند. کاربرد آن بعنوان یک ماده ضدمیکروبی خاص ضد اشریشیاکلی در مورد مواد غذایی آلوده، مواد آرایشی یا آب و همینطور برای درمان بیماری ها(عفونت ها) ناشی از این باکتری به صورت بالقوه جالب است.
"فرانسیسکو جی مارتینز موجیکا"(Francisco J. Martínez Mojica) یکی از محققان این مطالعه است. وی کاشف سیستم های کریسپر است و وی کمک زیادی در زمینه توسعه روش ویرایش ژنتیکی کریسپر-کس ۹ کرده است. در زمینه سلامت، این ماده ضدباکتری جدید بعنوان یک ماده جایگزین برای جایگزینی با آنتی بیوتیک ها است که از بروز عوارض جانبی هم جلوگیری می کند.
علاوه بر این محققان توضیح دادند که این ماده ضدباکتریایی تاثیر کمتری بر بقیه ریزاندامگان همزیست بدن بیمار دارد. ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست(Microbiome یا Microbiota ) به معنای کلی و فراگیر زیست بوم ریزاندامگان، همهٔ ژن ها و تودهٔ یاخته ای ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه ی آنها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند. ریزاندامگان همزیست، رابطهٔ همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این مفهوم است که این ریزاندامگان هم می توانند همسفره باشند، هم بیماری زا.
باآنکه بیشتر سویه های اشریشیاکلی معمولاً کاملاً بی ضرر هستند، اما چندین سویه وجود دارند که می توانند سبب ایجاد بیماری های مختلف شوند. ازاین رو مولکول های تولید شده توسط محققان دانشگاه آلیکانته در هر فرایند بیوتکنولوژیکی، بالینی و صنعتی که احتیاج به از بین بردن کامل یا جزئی باکتری های اشریشیا کلی دارد، مفید هستند.
منبع:

1399/04/18
13:45:12
5.0 / 5
2344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است