توسعه صنعت جلبك با ظرفیت های دانش بنیانی

توسعه صنعت جلبك با ظرفیت های دانش بنیانی

با فناوری: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در صدد است بواسطه دانش پژوهشگران شركتهای دانش بنیان، صنعت جلبك را توسعه دهد.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری، ایران کشوری است که با معضل کم آبی و خشکسالی دست به گریبان است. چالشی که تنها با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری حل شدنی است. استفاده از طبیعت با چاشنی فناوری راهی است که می تواند راه گشا باشد. یکی از این روش ها توسعه فناوری های تولید محصولات مبتنی بر جلبک است.
جلبک ها موجوداتی هستند که نیاز به آب شیرین ندارند و در محیطی با آب شور و لب شور نیز رشد می کنند و راندمان تولید بالایی دارند، بنا بر این صنعتی مناسب برای کشور ایران شمرده می شود که با معضل خشکسالی دست به گریبان است.
طبق آمار موجود در گزارشات جهانی، هم اکنون بازار جهانی ماکرو جلبکها (با نرخ رشد مرکب سالانه ۸.۵ درصد) معادل ۲۰ میلیارد دلار (USD) و بازار جهانی میکرو جلبکها (با نرخ رشد مرکب سالانه ۵.۲ درصد) معادل ۳۲ میلیارد دلار (USD) است که ایران توانسته حدود ۲۶۰ میلیارد تومان (معادل کمتر از ۶۲ میلیون دلار) از این بازار را نصیب خود کند. سهمی که می تواند با کمک بازیگران دانش بنیانی کشور بیشتر و دریچه ای جدید و ثروت زا در اقتصاد کشور باز کند.
البته که فعالیت بیش از ۶۰ شرکت در زمینه جلبک یکی از افتخاراتی است که زیست بوم فناوری و نوآوری برای کشور به ارمغان آورده است اما این عددها کافی نیست و باید با بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های علمی و واقعی کشور به این حوزه ورود نماییم. ظرفیت های علمی که می تواند همه نیاز جامعه را پاسخ دهد.
بازار این حوزه در کشور به سبب نوپا بودن، بازار حداقلی است، اما باتوجه به وجود ۱۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی برای تولید جلبک و ظرفیت های مختلف به وجود آمده پتانسیل رشد این حوزه بسیار بالا است و امید است با تکمیل طرح های در دست ساخت و شروع تولید انبوه آنها بازار داخلی رشد بیشتری بیابد.
بر اساس آمارهای موجود، سهم واردات از این بازار ۲۴۴ میلیارد تومان (معادل ۵۸ میلیون دلار) و سهم تولید داخل از این بازار ۱۵.۲ میلیارد تومان (معادل ۳.۶ میلیون دلار) است.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه این صنعت پربازده و اقتصادی با اتکا به داشته های علمی کشور، مبادرت به تدوین نقشه راه عملیاتی توسعه فناوری های تولید جلبک در کشور کرده است. این هدف با مشارکت شرکت های دانش بنیان محقق می شود.
ایران می تواند با اتکا به این فناوری کاربردی در کشور پاسخی علمی و درست به چالش هایی مانند «تغییرات اقلیمی آب وهوایی»، «خشکسالی و عدم دسترسی به منابع آب شیرین کافی»، «وجود آب های لب شور و شور» و «گستره وسیع بیابان و خاک های غیرقابل کشت در کشور» دهد.
ستاد در این عرصه در تلاش است تا با توسعه صنعت جلبک نیاز بازار داخلی و حتی کشورهای همسایه را هم پاسخ دهد. ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بنا بر سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، به دنبال افزایش سهم اقتصاد زیستی در اقتصاد کشور است.
شناسایی چالش ها و ظرفیت های تولید جلبک
مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه اظهار داشت: ظرفیت ها و فرصت های مختلف صنعت جلبک را شناسایی کرده ایم و به دنبال راه کارهای توسعه آن هستیم. سال های گذشته بخش های خصوصی و دولتی به صورت پراکنده در زمینه تولید جلبک کار کرده اند، اما با وجود ظرفیت بالای این صنعت در کشور هنوز دراین زمینه به تولید انبوه نرسیده ایم.
قانعی داد: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطالعات زیادی درباره ظرفیت ها و چالش های تولید جلبک مانند میکروجلبک ها و جلبک های دریایی با همکاری بخش خصوصی انجام داده است.
به گفته وی، یکی از مهم ترین اولویت های ستاد امسال توسعه صنعت جلبک در کشور است که این مهم، با همکاری همه بازیگران این عرصه صورت خواهد گرفت. جلبک های دریایی در صنایع مختلفی چون تولید کود طبیعی، غذای دام، تامین غذای انسان، تهیه داروها، تصفیه فاضلاب ها، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و غیره کاربرد دارند.


منبع:

1399/04/16
17:11:03
5.0 / 5
2726
تگهای خبر: بازی , تولید , دانش بنیان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است