با تلاش پژوهشگران ژاپنی صورت می گیرد

مقابله با یك سرطان نادر به كمك پرتودرمانی

مقابله با یك سرطان نادر به كمك پرتودرمانی

به گزارش با فناوری پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود دریافتند كه می توان به كمك پرتودرمانی و یك تركیب ضدسرطان، با یك سرطان نادر مقابله نمود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آمیکو، شاید درمان یک نوع نادر سرطان با کمک تابش فروسرخ نزدیک و یک ترکیب ضد سرطان، بهبود پیدا کند. پژوهشگران "دانشگاه ناگویا"(Nagoya University) در پروژه جدیدی، به بررسی این روش درمانی پرداخته اند.
"ﻣﺰوﺗﻠﻴﻮﻣﺎی ﺑﺪﺧﻴﻢ ﭘﻠﻮر"(MPM)، نوع نادری از سرطان است که بر بافت پوشش ریه ها اثر می گذارد. این سرطان به ندرت توسعه پیدا می کند و به قسمت های دیگر بدن می رسد اما معمولا بسیار دیر تشخیص داده می شود؛ در نتیجه گزینه های درمانی بسیار محدودی برای آن وجود دارد.
"کازوهاید ساتو"(Kazuhide Sato)، سرطان شناس دانشگاه "ناگویا" و همکارانش، تأثیر روش "فوتوایمونوتراپی فروسرخ نزدیک"(NIR-PIT) را در درمان ﻣﺰوﺗﻠﻴﻮﻣﺎ مورد بررسی قرار دادند. این روش برای درمان نوعی تومور بدخیم سر و گردن، مورد تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) قرار گرفته است.
به جهت اینکه این روش درمانی کار کند، باید ابتدا یک ترکیب ضد سرطان تزریق شود. این ترکیب از یک پادتن ساخته شده است که ساختار خاصی را در سلول های سرطانی هدف قرار می دهد و همینطور یک ترکیب جذب کننده نور معروف به "آی آر۷۰۰"(IR700) را شامل می شود. هنگامی که پرتو فروسرخ نزدیک به بخشی از بدن که مبتلا به سرطان است می تابد، ترکیب مورد استفاده به لایه های سلول سرطانی هجوم می برد و به مرگ سلول منجر می شود.
ساتو اظهار داشت: NIR-PIT، یک روش پرتودرمانی ایمن است که می تواند ناحیه مورد نظر را هدف قرار دهد. آی آر۷۰۰ در غیاب پرتو فروسرخ نزدیک، برای بدن سمی نیست. ما باور داریم که NIR-PIT می تواند یک استراتژی موثر برای کنترل ﻣﺰوﺗﻠﻴﻮﻣﺎی ﺑﺪﺧﻴﻢ ﭘﻠﻮر باشد.
دانشمندان در این بررسی، به ترکیبی نیاز داشتند که سلول های ﻣﺰوﺗﻠﻴﻮﻣﺎی ﺑﺪﺧﻴﻢ ﭘﻠﻮر را به صورت خاص هدف قرار می دهد. آنها توجه خویش را به شکلی پادتن معروف به "NZ-1" معطوف داشتند که بخش خاصی از یک پروتئین تراپوسته ای معروف به "podoplanin" را هدف قرار می دهد. podoplanin معمولا در خیلی از سلول های بدن انسان وجود دارد اما در سلول های سرطانی فراوان است.
این پژوهش نشان داد که podoplanin، به طور گسترده در پوشش سلول های ﻣﺰوﺗﻠﻴﻮﻣﺎی ﺑﺪﺧﻴﻢ ﭘﻠﻮر بیان می شود. پژوهشگران دریافتند که NZ-1، به خوبی با آی آر۷۰۰ ادغام می شود و ترکیب آنها هم به صورت خاص به podoplanin موجود در سلول ها متصل می شود. هنگامی که سلول های سرطانی در آزمایشگاه با این ترکیب جدید ادغام شدند و در معرض پرتو فروسرخ نزدیک قرار گرفتند، به سرعت متورم شدند و سپس ترکیدند.
ساتو و همکارانش تاکید نمودند که برای یافتن درمان مناسبی که سلول های سالم بدن را از بین نبرد، باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرند.
این پژوهش، در مجله "Cells" به چاپ رسید.1399/04/01
14:31:31
5.0 / 5
2445
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است