یافته محققان نشان می دهد؛

سنگ آتشفشانی مالاریا را نابود می كند

سنگ آتشفشانی مالاریا را نابود می كند

به گزارش با فناوری محققان انگلیسی می گویند نوعی سنگ آتشفشانی به نام پرلایت كه دارای تركیبات اسیدی است، برای مقابله كم هزینه و مؤثر با پشه های مالاریا قابل استفاده می باشد.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، «پرلایت» سنگی آتشفشانی است که از آن بعنوان عایق در ساختمان ها و هم افزودنی مناسب خاک گلدان استفاده می شود. اما بررسی پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد از این سنگ می توان برای از بین بردن پشه هایی که عامل بیماری مالاریا هستند هم استفاده نمود.
درحال حاضر، در نواحی که محل زندگی پشه های مالاریا است از اسپری های خاصی استفاده می شود که با اینکه این حشرات را می کشند، اما سمی بودن مواد آنها به خود انسان ها و محیط زیست هم صدمه می زند.
«پرلایت» جایگزینی مناسب به جای این اسپری هاست که با محیط زیست هم سازگاری دارد و ترکیب آن با آب منجر به تولید اسپری ارزان و جدیدی معروف به Imergard می شود که به صورت آزمایشی و با موفقیت برای نابودی پشه های مالاریا در کشور آفریقایی بنین مورد استفاده قرار گرفته است.
اسپری مورد اشاره ضمن اینکه صدمه ای به سلامتی انسان ها نمی زند، از توانایی و قدرت بیشتری برای نابودی پشه های مالاریا برخوردارست و علاوه بر آن مدت ماندگاری آن هم بر روی سطوح بیشتر است. ذرات «پرلایت» با چسبیدن به حشرات و از بین بردن لایه چربی محافظ روی بدن آنها به خشک شدن سریع بدن، کمبود آب و در نهایت مرگ سریع حشرات کمک می کنند.

1399/03/17
13:53:20
5.0 / 5
2556
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است