پژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

ابزاری كه لخته های خون را به سرعت شناسایی می كند

ابزاری كه لخته های خون را به سرعت شناسایی می كند

به گزارش با فناوری پژوهشگران آمریكایی، ابزار جدیدی ابداع نموده اند كه هزینه كمی دارد و می تواند با سرعت بالا به شناسایی لخته های خون بپردازد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران بخش مهندسی پزشکی "دانشگاه ای اند ام تگزاس" (Texas A&M)، روشی برای شناسایی لخته های خون در بیماران به خصوص در کودکان بیمار یافته اند.
رگ های خونی برخلاف آنچه که شاید در بعضی کتاب های درسی نشان داده شده، لوله هایی صاف نیستند بلکه پیچ و خم دارند و منحنی های پیچیده ای را شامل می شوند. هنگامی که خون به این منحنی ها می رسد، تغییراتی را در مکانیسم ها و تعاملات خود با دیواره رگ اعمال می کند. این تغییرات در یک انسان سالم، با محیط پر تنش هماهنگ می شوند اما اگر انسان بیمار باشد، چنین محیطی می تواند شرایط پیچیده ای را برای جریان خون ایجاد کند که پروتئین ها و سلول ها را فعال می کند و نهایتا به ایجاد لخته های خون منجر می شود.
دکتر "آبیشک جین" (Abhishek Jain)، استادیار دانشگاه ای اند ام تگزاس اظهار داشت: یک چالش بزرگ در حوزه پزشکی این است که ابزارهای پزشکی که می توانند لخته ها خون را شناسایی کنند و به ارزیابی اثرات داروهای لخته خون بپردازند، با جریان خون در رگ هایی که به صورت طبیعی چرخیده و پیچ خورده اند و تنظیم کننده های فیزیکی لخته خون هستند، همراه نمی شوند؛ در نتیجه می توانند اثرات مثبت و منفی کاذبی به همراه داشته باشند.
پژوهشگران برای نزدیک شدن به این مشکل از یک زاویه جدید، ابزار بسیار کوچکی طراحی نموده اند که از رگ های خونی تقلید می کند و خویش را با فضای موجود تطبیق می دهد. آنها در این پژوهش نشان دادند که می توان از این ابزار برای طراحی و بررسی داروهایی بهره برد که برای بیماران مبتلا به اختلالات لخته شدن خون تجویز می شوند.
جین افزود: این ابزار می تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد و در بخش های گوناگونی همچون بخش مراقبت های ویژه بیمارستان و واحدهای مراقبت نظامی مورد استفاده قرار بگیرد. از این ابزار می توان برای شناسایی اختلالات لخته کننده خون و در حوزه پزشکی دقیق هم بهره برد تا رویکرد درمانی مناسب انتخاب گردد.
پژوهشگران بعد از ابداع این ابزار، آنرا در یک بررسی آزمایشی به کار گرفتند. آنها ابزار خویش را روی کودکان بیماری که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند و قلب و ریه آنها به درستی کار نمی کرد، آزمایش کردند.
این بیماران، به روش "اکسیژناسیون غشایی برون پیکری" (ECMO) نیاز داشتند که امکان حمایت قلبی و تنفسی را در خارج از بدن فراهم می آورد تا احیای قلبی- تنفسی بیمار به درستی صورت بگیرد. یکی از نتایج متداول اکسیژناسیون غشایی برون پیکری، لخته شدن خون است؛ در نتیجه پزشکان معمولا برای بیمارانی که از این روش استفاده می نمایند، داروهایی تجویز می کنند تا از لخته شدن خون آنها جلوگیری شود.
آزمایش های کنونی لخته شدن خون، پرهزینه و زمان بر هستند و بدون حضور یک متخصص ماهر نمی توان به آنها اطمینان کرد. سیستمی که جین و گروهش ابداع نموده اند، به داروهای پرهزینه نیازی ندارد، کار خویش را به سرعت و طی 10 تا 15 دقیقه انجام می دهد، حجم کمی از خون را مصرف می کند و کار کردن با آن هم آسان است.
جین افزود: این ابزار می تواند به پزشکان کمک نماید تا کار خویش را با سرعت بیشتری انجام دهند و اطلاعات قابل اطمینانی در مورد بیمار خود به دست آورند؛ در نتیجه مراقبت از بیمار، به بهترین روش ممکن صورت می گیرد.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1399/03/16
12:51:27
5.0 / 5
2467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است